Koszty ryzyka Santander Bank Polska wzrosną do ok. 100 pb w perspektywie kilku kwartałów z powodu spowolnienia gospodarczego, ocenia członek zarządu banku i jego główny ekonomista Maciej Reluga.
„W tym cyklu gospodarczym spodziewamy się wzrostu ryzyka kredytowego do 100 pb”- powiedział Maciej Reluga podczas telekonferencji wynikowej.
„Mamy środowisko stagflacyjne, bardzo słaby wzrost gospodarczy, bo spodziewamy się, że w 2023 będzie to poniżej 1%; dodatkowo, biorąc pod uwagę wyższe stopy procentowe, które zapewne jeszcze wzrosną, trudno oczekiwać, by sytuacja naszych klientów utrzymywała się na poziomie z I poł. 2022 r” – tłumaczył.
Koszt ryzyka kredytowego w grupie kapitałowej Santander Bank Polska wyniósł 0,55% w III kw. wobec 0,48% w poprzednim kwartale i 0,89% w analogicznym okresie poprzedniego roku.
„Wysokie stopy procentowe w połączeniu z rekordowymi cenami energii odbijają się na sytuacji naszych klientów. Obserwujemy spowolnienie wzrostu portfela kredytowego” – powiedział prezes banku Michał Gajewski.
Kredyty MŚP (włączając leasing i faktoring) wzrosły 3%r/r i +1% kw./kw. a kredyty Bankowości Biznesowej (BCB) wzrosły o 12% r/r i 3% kw./kw. Kredyty Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej (włączając leasing i faktoringi) wzrosły o 30% r/r i 7% kw./kw.
„W portfelu klientów indywidualnych i z segmentu MŚP odnotowaliśmy w III kw. lekki wzrost przeterminowań” – dodał prezes.
Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 243 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews