PARTNER PORTALU
Inwestycje.pl
  • Giełda
  • Biznes
  • Gospodarka
  • Nieruchomości
  • Waluty
  • Gaming
  • Wideo
  • Konferencje
  • Więcej
    • PRAWO
    • STARTUPY
    • CROWDFUNDING
    • FINANSE OSOBISTE
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Inwestycje.pl
  • Giełda
  • Biznes
  • Gospodarka
  • Nieruchomości
  • Waluty
  • Gaming
  • Wideo
  • Konferencje
  • Więcej
    • PRAWO
    • STARTUPY
    • CROWDFUNDING
    • FINANSE OSOBISTE
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Inwestycje.pl
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Biznes

Scanway i JPL NASA chcą opracować nową kamerę podczerwieni do termografii z orbity

Dodane przez Bartłomiej Supernak
23 czerwca 2026
w dziale Biznes
0
kosmos
0
SHARES
Share on FacebookShare on Twitter

Scanway oraz Jet Propulsion Laboratory (JPL, Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA) zarządzane przez California Institute of Technology (Caltech, Kalifornijski Instytut Technologiczny) opracują nowe rozwiązanie do termografii orbitalnej – kamerę podczerwieni do zastosowań kosmicznych, podała spółka. Kamery będą w pierwszej kolejności wykorzystane w instrumencie optycznym dla klienta z rynku amerykańskiego, zgodnie z umową zawartą przez Scanway w styczniu br.

„Kooperację pomiędzy stronami inicjuje podpisany dokument Support Letter, potwierdzający możliwość współpracy i stanowiący pierwszy etap budowy strategicznej relacji technologicznej. Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy o współpracy. W ramach aktualnych uzgodnień obie organizacje opracują unikalną kamerę podczerwieni do zastosowań kosmicznych. Rozwiązanie będzie wykorzystywać m.in. sensory JPL działające w średniofalowym (MWIR) i długofalowym (LWIR) zakresie podczerwieni” – czytamy w komunikacie.

Pierwsza kamera opracowywana wspólnie przez Scanway i JPL zostanie wyniesiona na orbitę jako demonstrator technologii w ramach nowej klasy instrumentów optycznych rozwijanych dla klienta z rynku amerykańskiego. Projekt realizowany jest w ramach umowy podpisanej przez spółkę w styczniu bieżącego roku. Umowa zakłada opracowanie nowego instrumentu integrującego kilka kamer pracujących w różnych zakresach fal, który zostanie wykorzystany w budowanej konstelacji satelitów obserwacji Ziemi.

Równolegle – w kontekście długoterminowych planów spółki – strony prowadzą rozmowy o licencji dla Scanway na technologię sensorów JPL. Rozszerzenie współpracy pozwoli rozwijać kolejne rozwiązania i aplikacje oparte na tej technologii, podkreślono.

„Obserwacje termograficzne z orbity polegają na pomiarze promieniowania podczerwonego emitowanego przez obserwowane obiekty, co umożliwia określanie ich temperatury oraz identyfikację anomalii termicznych. Technologia ta znajduje zastosowanie m.in. w analizie procesów geologicznych i atmosferycznych, monitorowaniu środowiska oraz rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Jest to zaawansowana technologia wymagająca wysokospecjalistycznych kompetencji, rozwijana i oferowana przez bardzo wąskie grono światowych producentów instrumentów optycznych” – powiedział COO Scanway Mikołaj Podgórski, cytowany w materiale.

„Współpraca z JPL i NASA oraz rozwój nowych kamer podczerwieni pozwalają nam skokowo zwiększać kompetencje technologiczne Scanway dostarczając klientom wartość, którą daje możliwość termografii z orbity. Dostęp do tego typu technologii wzmacnia nasze kompetencje w zakresie budowy własnych ogniw łańcucha dostaw oraz zwiększa niezależność technologiczną spółki. Jednocześnie zyskujemy ekspozycję na nowy segment rynku, co wspiera dalszy rozwój Scanway w obszarze usług opartych na danych satelitarnych o wysokiej wartości analitycznej, w tym modelu Data as a Service” – dodał prezes Jędrzej Kowalewski.

Jet Propulsion Laboratory (JPL) to jedno z najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych NASA. Należy do światowych liderów w zakresie technologii satelitarnych, systemów obserwacyjnych oraz zaawansowanych sensorów dla zastosowań kosmicznych. Laboratorium jest zarządzane przez California Institute of Technology (Caltech) dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Scanway specjalizuje się w łańcuchu danych optycznych obejmującym: akwizycję, przetwarzanie, analitykę oraz predykcję zdarzeń na ich podstawie. W segmencie Space, firma dostarcza zarówno rozwiązania hardwarowe (instrumenty optyczne, np. teleskopy, kamery), jak i analitykę do obrazowania. W segmencie Industry, oferuje rozwiązania (produkty) oparte na przetwarzaniu danych obrazowych, w tym kompletne systemy do kontroli jakości. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2023 r., przeszła na rynek główny GPW w 2026 r.

Źródło: ISBnews

Tagi: JPL NASAScanway
Poprzedni post

Przewozy intermodalne wzrosły o 12% r/r do 484,7 tys. jednostek w I kw. 2026

Następny post

Thorium Space z powodzeniem przeprowadziło test wynoszenia rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K

Eurowind Energy

Eurowind Energy kończy budowę farmy wiatrowej w Nowogródku Pomorskim

badania

NanoGroup zleciło badania przedkliniczne płynu perfuzyjnego NanOX 4 Kidney

Creotech Instruments

Creotech Instruments wybrany przez OrbitFab do udziału w projekcie ASTRAL

biznes

Dariusz Kucowicz powołany na stanowisko członka zarządu Synthaverse ds. finansowych

sklep

Przegląd informacji z sektora FMCG

praca

Blisko 65% patentów z lat 2019-2023 nie jest planowanych do komercjalizacji

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

dywidenda

Fala decyzji dywidendowych na giełdzie

WIG

Indeks WIG20 spadł o 0,77% na zamknięciu w piątek

giełda, wykres, wig

Żabka ponownie liderem wzrostów

siłownia

TREX zapowiada ponad 80-procentowe wzrosty przychodów w kwartale i półroczu

Eurowind Energy

Eurowind Energy kończy budowę farmy wiatrowej w Nowogródku Pomorskim

badania

NanoGroup zleciło badania przedkliniczne płynu perfuzyjnego NanOX 4 Kidney

KE

MKiŚ z zadowoleniem przyjmuje propozycję KE ws. reformy systemu ETS

paliwo

Trzeba liczyć się z dalszymi podwyżkami cen paliw – najbardziej oleju napędowego

przegląd TMT

Przegląd informacji z sektorów TMT i gamingowego

Creotech Instruments

Creotech Instruments wybrany przez OrbitFab do udziału w projekcie ASTRAL

Twitter LinkedIn

Inwestycje.pl to portal, w którym znajdziesz aktualne wiadomości z kraju, bieżące informacje ze spółek, komentarze, analizy i opinie.

ADRES:

INWESTYCJE.PL SP. Z O.O.
Ul. Łąkowa 3/5,
90-562 Łódź

NIP: 7252307078
REGON: 388224470
KRS: 0000885306

KONTAKT:

Ogólny: biuro@inwestycje.pl
Redakcja: redakcja@inwestycje.pl
Współpraca: reklama@inwestycje.pl

©2022 Inwestycje.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Giełda
  • Biznes
  • Gospodarka
  • Nieruchomości
  • Waluty
  • Gaming
  • Wideo
  • Konferencje
  • Więcej
    • PRAWO
    • STARTUPY
    • CROWDFUNDING
    • FINANSE OSOBISTE

©2022 Inwestycje.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Giełda
  • Biznes
  • Gospodarka
  • Nieruchomości
  • Waluty
  • Gaming
  • Wideo
  • Konferencje
  • Więcej
    • PRAWO
    • STARTUPY
    • CROWDFUNDING
    • FINANSE OSOBISTE

©2022 Inwestycje.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.