Scanway otrzymał zamówienie na wdrożenie systemów wizyjnych do kontroli osłonki białkowej w zakładzie produkcyjnym firmy Fabios, podała spółka. Scanway wykorzysta w projekcie rozwijany w ostatnich kwartałach system Hydra – modułowy system wizyjny, którego elementem jest m.in. autorski software oparty na algorytmach sztucznej inteligencji (machine learning). Wartość zamówienia wynosi 71,1 tys. euro, a czas realizacji to 5 miesięcy.
„Systemy wizyjne Scanway zostaną wdrożone na dwóch liniach technologicznych w zakładzie produkcyjnym Fabios i posłużą do ciągłej kontroli osłonek białkowych oraz weryfikacji wykrytych defektów według ich typu, wielkości oraz lokalizacji” – czytamy w komunikacie.
Otrzymane zamówienie jest kontynuacją współpracy z Fabios zapoczątkowaną pierwszym wdrożeniem w 2022 roku oraz kolejnym w 2024 roku. Spółka identyfikuje możliwość dalszego rozszerzania współpracy w przyszłości. Łącznie, wg stanu na dzień 14 marca 2025 roku, Scanway realizuje dla Fabios wdrożenia o wartości 119,6 tys. euro.
Zakład produkcyjny Fabios będzie pierwszym miejscem implementacji rozwijanego przez Scanway systemu Hydra, który cechuje wysoki poziom skalowalności i automatyzacji – rozwiązanie Scanway pozwoli w pełni zautomatyzować proces kontroli jakości w zakładzie, podkreślono.
„Najnowsze systemy wizyjne Scanway do kontroli jakości będą wkrótce stanowić istotny element linii technologicznych w zakładzie produkcyjnym klienta z branży spożywczej, którego produkty dostarczane są na terenie Unii Europejskiej, a także Ameryki, Azji oraz Australii. Fabios jest producentem osłonek kolagenowych z jednym z największych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Małopolsce. Otrzymane zamówienie cieszy nas tym bardziej, że to kolejne zacieśnienie współpracy między naszymi spółkami. Pierwsze wdrożenie wykonaliśmy dla Fabios jeszcze w 2022 roku, a kolejne w 2024 roku. Po realizacji rozpoczętych w tym roku wdrożeń, o łącznej wartości 119 610 euro, liczymy na dalszą kontynuację współpracy. Branża spożywcza jest dla nas jednym z kluczowych obszarów do wdrożeń systemów wizyjnych w segmencie Industry” – powiedział CSO Scanway Radosław Charytoniuk, cytowany w materiale.
Współpraca z Fabios w ramach realizowanych w 2025 roku wdrożeń systemów wizyjnych stanowi rozpoczęcie komercjalizacji autorskiego systemu wizyjnego Hydra. Jest to modułowy system wizyjny, który integruje dotychczas wypracowane i z sukcesem przetestowane przez Scanway technologie w trakcie kilkudziesięciu wdrożeń przemysłowych z ostatnich lat oraz rozszerza funkcjonalność o nowe obszary rozwinięte w trakcie prac badawczo-rozwojowych opartych o wewnętrzny know-how Spółki. System Hydra cechuje się znacząco zwiększonym poziomem automatyzacji, w tym wykorzystaniem algorytmów przetwarzania obrazów oraz sztucznej inteligencji (machine learning) i skanerów hiperspektralnych. Elastyczność rozwiązania pozwala na jego zastosowanie w różnych obszarach gospodarki dla odbiorców z rynku polskiego, a docelowo również europejskiego.
„Otrzymane zamówienie od Fabios to również pierwsza realizacja systemu wizyjnego opartego o funkcjonalność rozwijanego przez nas w ostatnich kwartałach systemu Hydra. Nowy system pozwoli w pełni zautomatyzować proces kontroli jakości w zakładzie, dzięki czemu nie będzie wymagana dodatkowa kontrola ręczna. W efekcie nasze rozwiązanie nie tylko podnosi poziom kontroli jakości, ale również generuje oszczędności dla klienta. System Hydra jest efektem naszych doświadczeń zdobytych w trakcie kilkudziesięciu wdrożeń na liniach przemysłowych z ostatnich lat i stanowi istotny krok w rozwoju segmentu Industry w naszej firmie. Docelowo stworzone w projekcie Hydra technologie będą oferowane nie tylko na rynku polskim, ale również europejskim, a wyższy poziom automatyzacji i skalowalność rozwiązania wpływają korzystnie na poziom marżowości i dochodowość całego segmentu” – zakończył Charytoniuk.
Fabios jest producentem osłonek kolagenowych tradycyjnych i jadalnych, prostych i wiankowych oraz folii kolagenowej.
Scanway to firma, która rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2023 r.
Źródło: ISBnews