Selvita oczekuje, że jej backlog ma szansę się odbudować w II połowie tego roku, poinformowali członkowie zarządu. Liczą również, że II półrocze będzie lepsze pod względem marż.
„Wzrost backlogu widzimy na poziomie 7%. […] Posiadamy 85% klientów, którzy powracają, którzy kontraktowali też u nas w 2021 r. […] To powoduje, że możemy wierzyć w to, że nasz backlog jest w stanie odbudować się w II półroczu” – powiedział CFO Dariusz Kurdas podczas konferencji prasowej.
„Wszystkie znaki wskazują, że dynamika kontraktowania w tym roku będzie kształtowała się inaczej niż w poprzednich dwóch latach. Jest to wynikiem tego, że klienci podchodzą bardzo ostrożnie. Mamy wiele współprac, w ramach których będziemy kontraktować drugą połowę roku dopiero później” – dodał prezes Bogusław Sieczkowski.
Zarząd liczy również, że II półrocze będzie lepsze pod względem marż.
„Okresowe wyhamowanie rynku, które jest wynikiem sentymentów do sektora, powoduje, że ta dynamika wzrostu przychodów jest mniejsza, a co za tym idzie, baza kosztowa, która jest podstawą do dalszego rozwoju robi nam dużą presję na marże. Ale wierzymy w to, że II połowa roku przyniesie tutaj znaczącą poprawę. To jest kontynuacja tych kontraktów, które już mamy, nowe kontrakty, big pharma i ewentualne odbicie – jeśli nastąpi już w tym roku – całego sektora” – powiedział prezes.
„Nie wszystkie czynniki są pod naszą kontrolą. Jeśli chodzi o to, co jesteśmy w stanie zrobić sami – intensyfikację naszych działań w obszarze sprzedaży to na pewno powinno nas wynieść dwucyfrowe dynamiki. Czy będziemy w stanie wrócić do poprzedniej dynamiki, w przypadku gdy nie wróci sentyment na rynek – to jest trudno powiedzieć. To będzie zależało od tego, na ile to nasze uderzenie sprzedażowe będzie skuteczne. Nie wiemy też, kiedy ten trend na rynku się zmieni” – dodał, pytany ile czasu może spółce zająć powrót do dynamik z 2022 r.
Backlog Selvity na 2023 r. sięga 203 mln zł na dzień 28.03.2023 i jest o 7% wyższy od wartości raportowanej rok wcześniej (na dzień 24.03.2022), podała wcześniej spółka.
Selvita informowała, że wiele wskazuje, iż w 2023 r. dynamika kontraktowania między kwartałami będzie inna niż zwykle. Spółka obserwuje u swoich klientów zwiększoną ostrożność, skutkującą zawieraniem zleceń na krótsze okresy, co pozwala liczyć na ich przedłużanie w kolejnych kwartałach 2023 r.
Selvita jest jedną z największych przedklinicznych CRO (ang. Contract Research Organization) w Europie. Akcje Selvity (wcześniej Selvita CRO S.A.) zadebiutowały w 2019 r. na rynku głównym GPW. Wcześniej sąd rejestrowy zatwierdził podział Selvity. Decyzja sądu oznaczała dla Selvita S.A. formalną finalizację procedury związanej z podziałem spółki na dwa niezależne podmioty – Selvita S.A. (wcześniej Selvita CRO S.A.) i Ryvu Therapeutics S.A. (wcześniej Selvita S.A.).
Źródło: ISBnews