Shoper spodziewa się, że GMV sklepów (tj. całkowita wartość realizowanych przez nie zamówień), z uwzględnieniem migracji sklepów z home.pl od listopada, wzrośnie w tym roku o 13-15% r/r, poinformował prezes Marcin Kuśmierz. Gdyby transakcja z home.pl wydarzyła się wcześniej – tak jak planowała spółka – i migracja następowała od stycznia br., wzrost wyniósłby w tym roku 20-25%. Liczby te pokazują, jakiego „bonusu” wynikającego ze współpracy spółki z home.pl można spodziewać się w 2024 r., ocenił prezes.
„Całoroczne GMV w wariancie sklepowym – szacujemy ten wzrost na poziomie 13-15%. To jest istotnie powyżej rynku […], kilka punktów procentowych więcej” – powiedział Kuśmierz podczas konferencji prasowej.
Wskazał, że gdyby współpraca z home.pl zmaterializowała się wcześniej (od stycznia, a nie listopada br.), to wzrost wyniósłby 20-25% r/r.
„To też pokazuje jakiś guidance, jak to GMV w 2024 r. będzie się kształtowało, jaki ten bonus dostaniemy, wynikający ze współpracy z home.pl” – dodał prezes.
Poinformował też, że założenie wzrostu GMV Shopera dwukrotnie szybszego od rynku w 2023 r. nie zostanie zrealizowane.
„Tego parametru nie dowieziemy. Będziemy znacząco powyżej rynku, ale też poniżej naszego celu” – wyjaśnił.
Ze słów prezesa wynika, że w przyszłym roku zarówno wzrost przychodów spółki, jak i organiczny wzrost GMV wyniesie kilkanaście procent.
„Myślimy o wzroście Shopera 'naście’ procent i pewnie dla całego rynku znowu w okolicach 10%” – powiedział Kuśmierz podczas konferencji.
„To [powyższe] dotyczy [również] przychodów Shopera. Będziemy mieli, myślę, że bardzo dobry rok, kolejny rekordowy. Natomiast wydaje mi się, że – mówiłem o kilkunastu procentach po stronie GMV, takim organicznym, 'Shoperowym’, natomiast z tą akceleracją, wynikającą z umowy z home.pl, pokazywaliśmy możliwość wywindowania na 20-plus procent” – dodał, pytany czy wspomniana kilkunastoprocentowa dynamika dotyczy przychodów Shopera w 2024 r.
W połowie października Shoper podał, że podpisał umowę z home.pl, której przedmiotem jest przeniesienie około 3 tysięcy sklepów internetowych użytkowanych przez klientów home.pl na bazie modelu „private label” na platformę Shoper oraz przejęcie procesów ich obsługi, utrzymania oraz sprzedaży usług dodatkowych. Na bazie umowy firma home.pl wprowadzi do swojej oferty sklepy internetowe pod marką Shoper, które będą oferowane do jej obecnych i przyszłych klientów.
Ze względu na rozłożone w czasie wygasanie okresów abonamentowych sklepów klientów home.pl rozliczanych według dotychczasowego modelu współpracy oraz rozpoczęcie oferowania im pełnego portfolio usług dodatkowych po migracji, główne efekty finansowe nowego modelu będą rozłożone w okresie kolejnych 24 miesięcy.
Gross Merchandise Value (GMV) prezentujące wartość zamówień zrealizowanych na platformach obsługiwanych przez Grupę Shoper w 2022 r. sięgnęło 7,42 mld zł.
Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy pod tą samą nazwą (Shoper) dla rynku e-commerce, sprzedawanej w modelu SaaS (software as a service). Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w lipcu 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews