Wcześniejsze obawy o nadmierne ograniczenie przez banki podaży kredytów (tzw. credit crunch) nie urzeczywistniły się i zjawisko to nie jest już obecnie źródłem ryzyka, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w „Raporcie o stabilności systemu finansowego”. Perspektywy dla akcji kredytowej w dalszym ciągu pozostają obciążone niepewnością, jednak jej skala jest mniejsza niż w poprzednich kwartałach.
„Nie urzeczywistniły się wcześniejsze obawy o nadmierne ograniczenie przez banki podaży kredytów (credit crunch) i w ocenie NBP zjawisko to nie jest już obecnie źródłem ryzyka. Portfel kredytów dla sektora niefinansowego zaczął ponownie rosnąć, a banki spodziewają się wzrostu popytu w większości kategorii kredytu” – czytamy w raporcie.
Po spadku wartości kredytów dla sektora niefinansowego w związku z pandemią, od II kwartału 2021 r. nastąpiła odbudowa akcji kredytowej. Skala tej odbudowy była różna w poszczególnych segmentach rynku kredytowego, zaznaczono.
Bank centralny podał, że roczna dynamika kredytów dla przedsiębiorstw niefinansowych w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r. pozostawała ujemna, ale od kwietnia br. zaczęła się zwiększać, czemu towarzyszył powolny wzrost popytu na kredyt oraz spadek dynamiki depozytów bieżących tych podmiotów. Jedyną kategorią kredytów, której dynamika pozostawała dodatnia przez cały okres pandemii, były kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych. Kredyty w złotych osiągnęły w III kwartale 2021 r. roczną dynamikę na poziomie około 12%.
W ocenie NBP, oczekiwana kontynuacja wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach powinna sprzyjać dalszej odbudowie popytu na kredyt ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
„Może to przyczynić się do rozwijania akcji kredytowej we wszystkich segmentach rynku, chociaż nie we wszystkich w podobnej skali. Kredyty mieszkaniowe będą dalej stanowić ważny kierunek rozwoju aktywności banków” – czytamy także.
Wzrost środków rezerwy obowiązkowej od listopada 2021 r. nie będzie miał ograniczającego wpływu na możliwości powiększania akcji kredytowej ze względu na poziomy wskaźników płynności znacznie przekraczające minima nadzorcze, zaznaczono.
„Mimo, że obecne i szacowane w okresie projekcji nadwyżki kapitałowe oraz wspomniana pozycja płynnościowa banków sprzyjają udzielaniu kredytów, perspektywy dla akcji kredytowej w dalszym ciągu pozostają obciążone niepewnością. Wiąże się to z rozwojem sytuacji pandemicznej z jednej strony, a z drugiej – ze sposobem zakończenia sporów prawnych powstałych na tle umów walutowych kredytów mieszkaniowych. Skalę tej niepewności można jednak ocenić jako mniejszą niż w minionych kwartałach” – czytamy także w raporcie.
Źródło: ISBnews