Prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2022 r. pozwalają oczekiwać, że w II kwartale br. pozytywne tendencje w wynikach spółek detalicznych powinny być utrzymane, ocenia zarządzający funduszami w Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) Krzysztof Cesarz. Zwrócił uwagę, że w I kwartale br. mocny był m.in. sektor odzieżowy, gdyż wbrew powszechnym obawom, klienci nie zrezygnowali z zakupów.
Po bardzo słabym dla inwestorów kwietniu, maj przyniósł lekkie uspokojenie nastrojów. Co prawda, pierwsza połowa miesiąca stała pod znakiem kontynuacji korekty z kwietnia (indeks WIG stracił ponad 8%), jednak w drugiej części maja indeksy odrobiły dużą część strat. Indeks szerokiego rynku WIG stracił w maju 0,6%, indeks blue chipów (WIG20) stracił 0,8% a indeks średnich spółek (mWIG40) oddał 0,5%. Wspomniana duża zmienność nie była tylko polskim fenomenem, podobne tendencje można było zaobserwować także na innych rynkach, wskazał zarządzający.
„Na lokalnym podwórku należy zwrócić uwagę, na mający miejsce sezon publikacji wyników finansowych za I kwartał 2022 r. Można postawić tezę, że były one lepsze od oczekiwań rynkowych, a spółki o dużej kapitalizacji poradziły sobie lepiej niż pozostała część rynku. Znacząco lepsze wyniki blue-chipów, przełożyły się na dalszy spadek wskaźników wycen dla głównych indeksów rynkowych. Duża w tym zasługa spółek mających ekspozycję na rynek surowcowy oraz banków. W obu tych sektorach oczekujemy kontynuacji pozytywnych trendów także w drugim kwartale. Mocny był ponadto sektor odzieżowy, gdyż wbrew powszechnym obawom, klienci nie zrezygnowali z zakupów. Wnioskując z aktualnych prognoz wzrostu gospodarczego dla Polski na rok 2022 r. w II kwartale pozytywne tendencje w wynikach spółek detalicznych powinny być utrzymane” – napisał Cesarz w analizie miesięcznej Towarzystwa.
Zwrócił uwagę na obecny poziom wycen, które w średnim terminie skłaniają do optymizmu. Indeks WIG (obrazujący zachowanie szerokiego rynku) notowany był na koniec maja na wskaźniku cena do zysk (P/E) równym 7,3 przy średniej 10-letniej 12,5. Indeksy WIG20, mWIG40 czy sWIG80 też są handlowane znacznie poniżej historycznej średniej.
„Ostatnio publikowane prognozy makroekonomiczne przewidują tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w 2022 r. powyżej 4% (poprawa w stosunku do poprzednich estymacji), natomiast obniżeniu uległy prognozy na 2023. Musimy jednak pamiętać, że czynniki które destabilizowały europejską gospodarką w pierwszym kwartale cały czas się utrzymują i są one źródłem potencjalnych pozytywnych jak i negatywnych zaskoczeń – wskazał także Cesarz.
Według niego, w kolejnych miesiącach oprócz obserwowania publikowanych wskaźników gospodarczych, dużo uwagi poświęconej będzie środkom finansowym jakie Polska może otrzymać z różnych programów pomocowych. Mogą one stanowić ważne wsparcie dla spowalniającej dziś polskiej gospodarki.
Źródło: ISBnews