S&P Global Ratings nadał firmie windykacyjnej Kruk długoterminowy rating emitenta na pozomie BB- z perspektywą stabilną, podała agencja.
„Stabilna perspektywa odzwierciedla nasze oczekiwania, że Kruk będzie dążył do wzrostu poprzez ciągłe nabywanie portfeli wierzytelności finansowanych z generowanych środków pieniężnych i dodatkowego zadłużenia, przy zachowaniu kontroli profilu finansowego, w tym dźwigni finansowej skorygowanej o środki pieniężne poniżej 3x i pokrycia odsetek gotówkową EBITDA powyżej 4x” – czytamy w komunikacie.
„Postrzegamy Kruka jako europejską firmę DDP o średniej skali, choć stale rozwijającą się od momentu jej powstania w 1998 r., z wciąż mniejszą dywersyfikacją biznesową i geograficzną w porównaniu z większymi partnerami. Chociaż dźwignia finansowa była dotychczas pozytywnym wyróżnikiem, rozumiemy, że cele rozwojowe spółki wskazują na wzrost jej ryzyka finansowego w nadchodzących 24 miesiącach i już to bierzemy pod uwagę” – czytamy również.
S&P podkreśla, że jej ocenę wspiera długa historia operacyjna Kruka, solidna dyscyplina inwestycyjna, poprawiająca się z roku na rok efektywność operacyjna oraz stabilne zarządzanie.
Agencja pozytywnie ocenia koncentrację spółki na kilku podstawowych rynkach, co doprowadziło do zajęcia czołowych pozycji w tych regionach geograficznych, zaznacza jednak, że brak dywersyfikacji może zaszkodzić perspektywom biznesowym w przypadku lokalnych poważnych spadków koniunktury.
„Oczekujemy, że wzrost przyspieszy dzięki ambitnej strategii inwestycyjnej w portfelu wierzytelności, bez istotnych zmian w strukturze biznesowej lub zasięgu geograficznym, co doprowadzi do blisko 3-krotnego wzrostu EBITDA skorygowanego o gotówkę do końca roku 2024” – czytamy.
Agencja zwraca uwagę, że Kruk stosuje strategię polubownej windykacji z osobistymi wizytami, co jest kosztowne z punktu widzenia pracownika pełnoetatowego, chociaż prawdopodobnie jest bardziej wydajne niż tradycyjnie bezosobowa metoda zbierania listów i rozmów telefonicznych. Pozwala to – jej zdaniem – na lepsze odzyskanie należności przed przejściem do bardziej kosztownych postępowań sądowych.
„Uważamy, że obecna pozycja rynkowa spółki w głównych regionach geograficznych jest kluczem do uzyskania stałego dostępu do dużych zagrożonych portfeli dłużnych, co pozwoli Krukowi na dalsze lokowanie kapitału powyżej jego stopy zastąpienia i wsparcie przyszłego wzrostu” – czytamy także.
S&P spodziewa się, że profil finansowy Kruka ulegnie osłabieniu w ciągu najbliższych dwóch lat z powodu ambitnej strategii inwestycyjnej, ale nadal będzie dobrze wypadał w porównaniu z bardziej lewarowanymi konkurentami.
„Brak znaczących terminów zapadalności Kruka do 2027 roku wspiera naszą ocenę płynności. Największa zapadalność zadłużenia spółki przypada na 2027 r. i nie przewidujemy żadnych problemów, biorąc pod uwagę długi czas potrzebny na refinansowanie w razie potrzeby w tym czasie, jej silną rozpoznawalność na polskim rynku długu oraz dobre relacje z lokalnymi bankami” – czytamy.
Stabilna perspektywa odzwierciedla oczekiwania S&P, że Kruk wykaże stabilne zyski i przepływy pieniężne w krótkim terminie pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego. Agencja przewiduje, że dźwignia finansowa będzie stopniowo wzrastać, ale pozostanie ograniczona dla tego poziomu ratingu, ponieważ firma koncentruje się na ambitnej strategii wzrostu.
S&P zapowiada, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy może obniżyć rating, jeśli zauważy znaczne opóźnienia w windykacjach lub istotne utraty wartości prowadzące do utraty rentowności i płynności. Przełożyłoby się to na pokrycie odsetek przez osłabienie EBITDA poniżej 4x i wzrost skorygowanej dźwigni finansowej powyżej 3,5x – oba wskaźniki na zasadzie kasowej.
„W średnim terminie możemy spodziewać się wzrostu ratingu, jeśli grupa istotnie zwiększy skalę swojej działalności, na przykład poprzez silną penetrację nowych obszarów geograficznych i szerszą dywersyfikację linii biznesowych w obsłudze, wraz z konserwatywną polityką lewarowania finansowego” – czytamy.zakończono w komunikacie.
Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.
Źródło: ISBnews