Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniesie stopę referencyjną o 50 pb do 3,25% na jutrzejszym posiedzeniu z możliwością dokonania wyższej podwyżki z uwagi na występującą silną presję na deprecjację złotego, natomiast na koniec maja główna stopa wzrośnie do 4,25%, prognozuje Credit Agricole Bank Polska.
„Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 50pb do 3,25%. Dostrzegamy jednocześnie ryzyko, że podwyżka może być większa biorąc pod uwagę silną presję na osłabienie kursu złotego w ostatnich dniach (patrz poniżej). W tym tygodniu zostaną zaprezentowane wyniki najnowszej projekcji inflacji NBP. Naszym zdaniem, ścieżka inflacji zostanie znacząco podniesiona względem prognozy z listopada 2021 r. Skala rewizji będzie dodatkowo zależała od tego, czy projekcja będzie uwzględniała wpływ wojny w Ukrainie na perspektywy gospodarcze” – czytamy w „Makromapie” Credit Agricole Bank Polska.
Ekonomiści banku prognozują, że „odpowiedzią RPP na trwającą wojnę w Ukrainie nie będzie znaczące przyspieszenie tempa zacieśnienia polityki pieniężnej”.
„Uważamy, że ustalając parametry polityki pieniężnej RPP skupi się na wspieraniu wzrostu PKB, tolerując znaczące przestrzelenie celu inflacyjnego przez dłuższy czas. Tym samym oczekujemy, że odpowiedzią RPP na trwającą wojnę w Ukrainie nie będzie znaczące przyspieszenie tempa zacieśnienia polityki pieniężnej (na co wskazuje nasilenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w najbliższych kwartałach po wybuchu wojny w Ukrainie), mające na celu m.in. przeciwdziałanie osłabieniu złotego” – czytamy dalej.
Według ekonomistów Credit Agricole, na kolejnych trzech posiedzeniach stopy procentowe zostaną podniesione po 50 pb, a tym samym stopa referencyjna wyniesie 4,25% na koniec maja br.
„Oczekujemy, że w krótkim okresie Ministerstwo Finansów i NBP będą periodycznie interweniować na rynku walutowym w celu zmniejszenia nadmiernej zmienności na rynku, w szczególności ograniczenia silnej deprecjacji złotego” – czytamy dalej.
Analitycy banku szacują, że na koniec marca br. kurs EURPLN wyniesie 4,80.
„Wraz z deeskalacją wojny w Ukrainie i spadkiem globalnej awersji do ryzyka, złoty będzie się umacniać. Wsparciem dla polskiej waluty będą również potencjalne informacje o uruchomieniu Krajowego Planu Odbudowy. Prognozujemy, że kurs EURPLN wyniesie 4,50 na koniec br. i 4,40 na koniec 2023 r.” – podsumowano.
Źródło: ISBnews