Celem Strategii Orlenu do 2035 r. pt. „Energia jutra zaczyna się dziś” jest m.in. zwiększenie wydobycia gazu, budowa czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych, podała spółka.
„Przyczynimy się do budowy niezależności energetycznej polskiej i regionalnej gospodarki. Będziemy bezpieczni, konkurencyjni i nowocześni. Zainwestujemy w to nawet 380 mld zł. To największy program rozwojowy w historii polskiej energii. Wdrażamy strategię, która jest ambitna i odpowiedzialna. To nasze zobowiązanie wobec klientów, a więc również wszystkich Polaków. W naszej branży jest wiele do nadrobienia. To dekada ostatniej szansy dla obszaru energii, dlatego przyspieszamy” – powiedział prezes Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie.
„Równolegle intensyfikujemy integrację spółek z grupy. Wprowadzamy i utrwalamy reguły ładu korporacyjnego i nowoczesne, przejrzyste zasady zarządzania. Optymalizujemy projekty i procesy, aby sukcesywnie zwiększać wartość Grupy Orlen dla naszych akcjonariuszy” – podkreślił prezes.
Poza wielkoskalowymi inwestycjami, modernizacją oraz rozwojem aktywów wytwórczych i infrastruktury energetycznej, Orlen wskazał w strategii projekty, z których efektami klienci zetkną się bezpośrednio. Działania koncernu sprawią, że energia będzie tańsza niż byłaby bez planowanych inwestycji, podkreślono w informacji.
Orlen zobowiązuje się osiągnąć w ciągu 10 lat m.in.:
* 27 mld m3 gazu – czyli pełne zaspokojenie potrzeb Polski.
„Tyle paliwa Orlen dostarczy na krajowy rynek dzięki zwiększeniu wydobycia w Norwegii, Polsce i Ameryce Północnej oraz kontraktom handlowym” – napisano w komunikacie.
* 4,3 GW mocy w energetyce gazowej – czyli tyle, ile potrzeba do zasilenia 7,5 mln gospodarstw domowych.
* 1,4 GW energii – taką pojemność będą miały wielkoskalowe magazyny energii, z których 300 tys. gospodarstw domowych mogłoby czerpać zasilanie przez całą dobę, wymieniono w materiale.
„Powstaną cztery morskie farmy wiatrowe oraz co najmniej dwie małe elektrownie jądrowe. Moce przerobowe w obszarze recyklingu Grupy Orlen w ciągu dekady wzrosną z obecnych 35 tys. ton do 250 tys. ton. Wytworzone w oparciu o surowce odnawialne i o obiegu zamkniętym produkty będą miały w 2035 roku 10-proc. udział w sprzedaży wszystkich petrochemikaliów” – zapowiedział tez koncern.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews