Strategia Scope Fluidics zakłada m.in. posiadanie w portfolio co najmniej pięciu nowych projektów, w tym co najmniej dwóch w formie spółek celowych, do końca 2025 r. oraz doprowadzenie do co najmniej dwóch transakcji strategicznych do końca 2028 r., podała spółka. Scope Fluidics ocenia, że po wypłacie dywidendy będzie miała wystarczające środki do rozwoju grupy kapitałowej w perspektywie trzech lat.
Strategia ma wspierać kontynuację rozwoju spółki jako platformy generującej i sprzedającej przełomowe projekty w powtarzalnym modelu biznesowym, podano.
„Jako cele strategiczne Scope Fluidics wskazało:
* Do końca 2025 r. posiadanie w portfolio co najmniej pięciu nowych projektów, w tym co najmniej dwóch w formie spółek celowych.
* Do końca 2028 r. doprowadzenie do co najmniej dwóch transakcji strategicznych.
* W latach 2029-2033 gotowość do przeprowadzania co najmniej jednej transakcji strategicznej średniorocznie” – czytamy w komunikacie.
Jako kluczowe wektory rozwoju, determinujące realizację celów strategicznych, spółka wskazała dalszy rozwój i doprowadzenie do transakcji sprzedaży technologii BacterOMIC oraz stworzenie wewnętrznej organizacji „Scope Discovery”, odpowiedzialnej za systemową selekcję i rozwój nowych projektów, podano także.
„Zgodnie z szacunkami zarządu Scope Fluidics po wypłacie dywidendy za 2022 r. spółka będzie dysponowała ok. 95 mln zł gotówki, które mają być wystarczające do rozwoju grupy kapitałowej Scope Fluidics w perspektywie trzech lat. Jednocześnie spółka planuje podejmować działania prowadzące do zwiększenia dostępu do finansowania, preferując nierozwadniające źródła” – czytamy dalej.
Scope Fluidics posiada potwierdzoną zdolność do pozyskania dodatkowego, nierozwadniającego kapitału ze źródeł, wśród których wymienić należy przede wszystkim:
* Krajowe i międzynarodowe granty badawcze,
* Transakcje sprzedaży kolejnych technologii,
* Potencjalne kamienie milowe w wyniku transakcji sprzedaży PCR|ONE,
* Krajowe i międzynarodowe instrumenty dłużne, wymieniono w materiale.
Jednocześnie zaznaczono, że spółka widzi bezpośrednią zależność pomiędzy skalą możliwego do pozyskania finansowania, a ilością uruchamianych procesów Scope Discovery oraz intensywnością i tempem rozwoju nowych spółek celowych.
„Konkurencja w branżach, w które celują technologie rozwijane w Scope Fluidics, ma charakter globalny i zlokalizowana jest w dużej mierze w Stanach Zjednoczonych. Spółka nie może wykluczyć sytuacji, w których zwiększenie wartości rozwijanych przedsięwzięć może wymagać rozszerzenia spektrum źródeł finansowania rozwoju projektów” – wskazano w komunikacie.
„U fundamentów założycielskich Scope Fluidics leżało marzenie o stworzeniu platformy do realizacji ambitnych, przełomowych projektów technologicznych. Od lat systematycznie pracujemy nad osiągnięciem tego celu. Sprzedaż PCR|ONE przyniosło walidację modelu biznesowego Scope Fluidics i pozwala nam ustrukturyzować drogę do realizacji wizji rozwoju firmy. Przyspieszamy rozwój BacterOMIC, korzystając z nabytych doświadczeń. Uruchamiamy wewnątrz Scope Fluidics organizację 'Scope Discovery’, której zadaniem będzie systemowa selekcja i rozwój nowych projektów. Nasze działania koncentrują się na tym, by skrócić proces od selekcji nowego projektu, do przeprowadzenia transakcji strategicznej. W najbliższych latach planujemy równoległy rozwój kilku projektów” – powiedział współzałożyciel, jeden z największych akcjonariuszy i prezes Scope Fluidics Piotr Garstecki, cytowany w komunikacie.
Scope Fluidics powstał w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka zajmuje się rozwojem projektów technologicznych w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Spółka w styczniu 2023 r. przeniosła się z NewConnect na rynek główny GPW.
Źródło: ISBnews