Suma obowiązków mocowych wynikająca z grudniowej aukcji głównej na rok 2029 wynosi ponad 8 GW, z czego nieco ponad 1,5 GW dotyczy umów zawartych z jednostkami zagranicznymi. Aukcja została przeprowadzona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne 12 grudnia 2024 r. i zakończyła się w siódmej rundzie. W konsekwencji zawarto umowy z 245 jednostkami rynku mocy, w tym ze 181 z Polski oraz 64 z Czech, Słowacji i Szwecji, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE).
„Cena zamknięcia obowiązków mocowych dla jednostek polskich fizycznych wyniosła 264,9 zł/kW/rok. Natomiast cena zamknięcia dla jednostek zagranicznych znajdujących się w strefie profilu synchronicznego wyniosła 247,87 zł/kW/rok, zaś jednostek z obszaru przesyłowego Szwecji 264,9 zł/kW/rok. Suma obowiązków mocowych wynikająca z grudniowej aukcji głównej na rok 2029 wynosi ponad 8 GW, z czego nieco ponad 1,5 GW dotyczy umów zawartych z jednostkami zagranicznymi” – czytamy w komunikacie.
W wyniku wszystkich przeprowadzonych dotychczas aukcji na dostawy w roku 2029, zawarto umowy na 20,36 GW, podano także.
„Koszt rynku mocy w 2025 r. wynosi nieco ponad 6,4 mld zł. 2 stycznia br. rozpoczęła się certyfikacja ogólna do aukcji głównej rynku mocy na rok 2030. Wnioski można składać do PSE do 16 stycznia br.” – czytamy dalej.
Wybór jednostek rynku mocy, które za odpowiednim wynagrodzeniem oferują tę usługę, odbywa się w wyniku aukcji typu holenderskiego, czyli składających się z wielu rund z ceną malejącą. Jednostki rynku mocy, które są dopuszczone do udziału w aukcji, po pozytywnym zakończeniu procesu certyfikacji, opuszczają aukcję, kiedy cena kolejnej rundy już nie zapewnia im oczekiwanego wynagrodzenia za moc. W efekcie aukcje wygrywają najtańsze oferty, przy zachowaniu neutralności technologicznej, wyjaśnił Urząd.
Źródło: ISBnews