Swiss Krono w zakładzie w Żarach planuje uruchomić węzeł recyklingu drewna w II połowie 2023 r., podała spółka. Będzie tam trafiać już wstępnie oczyszczony, pozbawiony piasku czy gwoździ surowiec, z którego wyprodukowane zostaną nowe płyty budowlane, meblowe czy podłogowe.
„To milowy krok w kierunku ochrony środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym. Docelowo nawet 50% surowca w produkcji naszych płyt budowlanych i meblowych będzie pochodzić z odzysku surowców wtórnych, podobnie jak dzieje się to od kilku lat na całym świecie. Dzięki inwestycji powstaną nowe miejsca pracy, zyska na niej również środowisko naturalne, obniżymy koszt wytworzenia płyty, zyskają też na tym firmy, które będą dla nas segregować odpady drzewne” – powiedział prokurent Swiss Krono Jędrzej Kasprzak, cytowany w komunikacie.
Z wyspecjalizowanych firm recyklingowych (które segregują zużyte meble, podłogi, okna czy drewno rozbiórkowe, wstępnie oczyszczają je z gwoździ oraz piasku) do Żar przyjeżdżać będzie pełnowartościowy surowiec wtórny. W zakładzie Swiss Krono na nowej, zautomatyzowanej linii będzie dokładnie oczyszczany. Usuwane będą wszelkie obce materiały, tj. metale, tworzywa sztuczne, kamienie. Następnie przekształcany w zrębkę technologiczną powędruje do produkcji płyt, a odzyskany przy tej okazji surowiec w postaci metali czy tworzyw sztucznych wróci do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w celu dalszego przetworzenia i wykorzystania, podkreślono.
W Polsce funkcjonuje kilka linii do recyklingu drewna, ale ta powstająca w Żarach oparta jest na najnowocześniejszych rozwiązaniach wypracowanych w ostatnich latach w Europie. Została ona zaprojektowana specjalnie na potrzeby Swiss Krono. Jej wydajność to 30 ton surowca na godzinę, wskazała firma.
„Stawiając naszą linię, dajemy wyraźny sygnał branży recyklingowej w Polsce, że już za chwilę będziemy gotowi przyjąć od niej duże ilości drewna poużytkowego, zalegającego obecnie na hałdach. Bez obaw mogą zwiększyć selektywną zbiórkę tego typu odpadów z gospodarstw domowych i je przygotować do recyklingu, bo my przyjmiemy je i wytworzymy z nich nowe płyty. Obecnie niestety taki surowiec wtórny, po uzyskaniu specjalnych pozwoleń, trzeba importować, bo jest go w Polsce za mało. Liczymy, że to się zmieni” – dodał Kasprzak.
Firma Swiss Krono jest producentem płyt drewnopochodnych w Polsce z roczną produkcją na poziomie ponad 1,5 mln m3. W zakładzie w Żarach wytwarzane są płyty OSB, płyty wiórowe surowe i laminowane, płyty MDF, panele podłogowe i blaty kuchenne.
Źródło: ISBnews
Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.