KGHM Polska Miedź, który w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia, spodziewa się, że zapotrzebowanie na miedź będzie nadal rosło, ponieważ metal ten jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. „zieloną energię”. Szacuje się, że zapotrzebowanie na miedź podwoi się w ciągu najbliższych 20-30 lat, podała spółka.
„Wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. 'zieloną energię’. Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe. Szacuje się, że zapotrzebowanie na miedź podwoi się w ciągu najbliższych 20-30 lat” – czytamy w komunikacie.
KGHM podkreśla, że obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej.
„Jubileusz to 60 lat ciężkiej pracy wielu tysięcy ludzi, pracowników KGHM. To wielkie doświadczenie pokoleniowe. Jan Wyżykowski zrobił pierwszy krok, a za nim poszli kolejni odkrywcy i wizjonerzy. Powstawały kolejne oddziały, wprowadzaliśmy innowacje w produkcji, planowaliśmy kolejne inwestycje. Teraz przed nami kolejne lata ciężkiej pracy. Nie jest łatwiej, ale wiemy, że przyszłość jest z miedzi” – powiedział prezes Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.
Chludziński podkreśla, że obecnie KGHM to firma, która ma ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę.
„KGHM pomimo pandemii realizuje strategię i ma określoną wizję rozwoju. W spółce realizowane są projekty fotowoltaiczne i wizjonerskie plany związane z odnawialnymi źródłami energii. Na koniec 2020 roku 22,42% ogólnego zużycia energii w KGHM pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo-parowych” – czytamy w komunikacie.
Kombinat podkreśla swoje zaangażowanie w nowe technologie – „opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do obsługi kopalń i hut”. W firmie powstają również projekty związane z zastosowaniem w KGHM uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji, wymieniono także w materiale.
KGHM przypomina też, że Zagłębie Miedziowe swój rozwój zawdzięcza przełomowemu odkryciu złoża rudy miedzi. 23 marca 1957 roku dokonał tego dr Jan Wyżykowski.
Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie został utworzony 1 maja 1961 r. Jego przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa miało miejsce 12 września 1991 r., zaś debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) – 10 lipca 1997 r.
KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.
Źródło: ISBnews