Tauron Zielona Energia – spółka zależna Taurona Polskiej Energii – liczy na zmiany legislacyjne wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii, w szczególności na liberalizację ustawy odległościowej, oraz na inwestycje wzmacniające sieć energetyczną, poinformował ISBnews prezes Wojciech Więcławek. Wyzwaniem dla spółki jest także wzrost cen materiałów i komponentów wynikający z wpływu pandemii, inflacji, a w ostatnich dniach agresji Rosji na Ukrainę.
„Bardzo istotne jest, żebyśmy mieli legislację, która sprzyja rozwojowi biznesu. Na dziś największą bolączką dla branży jest ustawa odległościowa, tzw. ustawa 10h. Bez jej zmiany w zasadzie niemożliwe jest rozwijanie energetyki wiatrowej. Kiedy już mamy instalować źródła wytwarzania na terenach rolnych, to chcielibyśmy maksymalizować liczbę megawatów przy jak najmniejszym zajmowaniu powierzchni rolnej” – powiedział Więcławek w rozmowie z ISBnews.
Jego zdaniem, proponowana w projekcie nowelizacji minimalna odległość 500 m to zmiana w dobrym kierunku, lecz nadal nie jest satysfakcjonująca.
„Jednym z kluczowym elementów wpływających na dzisiejszy kształt legislacji zdaje się być hałas generowany przez turbiny wiatrowe. Poziom hałasu daje się matematycznie obliczyć, tym samym dystans od zabudowań powinien wynikać z inżynierskich wyliczeń czy dochodzi do przekroczenia norm hałasu w poszczególnych zabudowaniach sąsiadujących – bardzo teoretyczna bariera odległościowa bez precyzyjnych wyliczeń będzie krzywdząca zarówno dla inwestora jak i właścicieli nieruchomości sąsiadujących” – wskazał prezes.
Druga istotna kwestia to potrzeba wdrożenia ogólnokrajowego programu rozwoju oraz modernizacji sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, by umożliwić sprawne podłączanie OZE.
Inwestycje w rozbudowę i modernizacje sieci są bowiem kosztowne i długotrwałe, równolegle na poziomie legislacji powinny zostać wdrożone rozwiązania zwiększające efektywność wykorzystania obecnych zdolności sieci poprzez budowę instalacji hybrydowych oraz magazynów energii, wyjaśnił Więcławek.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
Źródło: ISBnews