Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Allianz zwiększyło ofertę subfunduszy ESG do 8 z 5, ale dalszy rozwój tego segmentu odkłada na dalszą przyszłość, poinformowały władze towarzystwa.
„Od października ofertę subfunduszy ESG zwiększyliśmy z pięciu do ośmiu, zmieniając dotychczasową strategię trzech subfunduszy dłużnych inwestujących na rynkach zagranicznych. Na razie nie ma planów, by tę listę zwiększać” – powiedział prezes TFI Allianz Robert Hörberg podczas spotkania z dziennikarzami.
„Działamy zgodnie z globalnym trendem i nastawieniem naszej grupy. Liczymy, że zainteresowanie polskich klientów inwestowaniem w zrównoważony rozwój będzie rosnąć” – dodał.
Członek zarządu TFI Allianz Anna Bąkała powiedziała, że na razie nie ma ze strony dystrybutorów funduszy presji na tworzenie kolejnych takich produktów.
„Nie widzimy też na razie zbyt dużego zainteresowania ze strony klientów” – wskazała. Dodała jednak, że po części może to wynikać z tego, iż o ewentualne zainteresowanie tą kategorą funduszy są pytani obecnie tylko nowi klienci TFI. Tych zaś, ze względu na wyjątkowo trudną w ostatnich czasach sytuację rynkową jest stosunkowo niewielu.
Prezes nie wykluczył poszerzenia oferty, także o subfundusz ESG obejmujący polskie spółki, zastrzegł jednak, że nie byłaby to najbliższa przyszłość.
Dodał, że TFI czeka na bardziej szczegółowe wytyczne regulacyjne, w jakiego rodzaju aktywa mogą inwestować „zielone” fundusze, aby „uniknąć oskarżeń o 'greenwashing'”.
Subfundusze ESG są dostępne w ramach parasola Allianz SFIO.
Grupę Allianz w Polsce tworzy 6 spółek, które oferują rozwiązania finansowe oraz świadczą usługi wspierające ich dystrybucję. TU Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska rozpoczęły działalność komercyjną w 1998 r.
Źródło: ISBnews