Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 28 listopada – 2 grudnia br.
RYNEK OZE
Inwestycje w offshore: Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która zakłada wprowadzenie przepisów poprawiających warunki inwestycyjne dla projektów morskich farm wiatrowych, doprecyzowując przepisy w zakresie waloryzacji poziomu przyznanego wsparcia, a także umożliwiając rozliczanie ujemnego salda, w odniesieniu do projektów realizowanych w ramach tzw. pierwszej fazy wsparcia.
Aktualizacja PEP: Aktualizacja „Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040” zostanie przyjęta na poziomie rządowym w ciągu 2-3 miesięcy, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Źródła energii: Przygotowanie projektu umożliwiającego przedsiębiorcom instalowanie własnych źródeł energii odnawialnej zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Prace nad rozwiązaniami dla branży przemysłowej w zakresie fotowoltaiki toczą się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Inwestycje w OZE: Na inwestycje w nowe moce wytwórcze, związane głównie z rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE), opracowanie nowych technologii czy magazynowanie energii ma trafić łącznie 10,42 mld euro w perspektywie budżetowej 2021-2027, poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Z kolei w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na ten cel ma trafić 5,5 mld euro w ramach dotacji oraz 3,7 mld euro w ramach pożyczek.
Opłata OZE:Stawka opłaty OZE w przyszłym roku będzie zerowa, poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). W roku 2022 wynosi 0,9 zł za MWh.
Onshore: Odległość, w jakiej będą mogły w przyszłości powstawać nowe elektrownie wiatrowe zostanie określona w najbliższych tygodniach, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Projekt, przyjęty przez rząd w lipcu br. i skierowany do Sejmu zakłada, że miałoby to być nie mniej niż 500 metrów.
SPÓŁKI OZE
DB Energy: Planuje, że przeniesienie notowań na rynek główny GPW z NewConnect odbędzie się w najbliższych miesiącach, poinformowali ISBnews przedstawiciele spółki. Prace nad prospektem są zaawansowane, a debiutowi na GPW będzie towarzyszyć emisja akcji, dodali.
Energynat: Otrzymał od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) koncesję na obrót energią elektryczną, podała spółka.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
Biedronka: Sklepy i centra dystrybucyjne sieci Biedronka będą korzystały z ekologicznych źródeł zasilania prądem z farm fotowoltaicznych dzięki 15-letniej umowie z GoldenPeaks Capital, podała spółka.Łączna moc zainstalowanych farm fotowoltaicznych, które od 2023 r. będą produkowały zieloną energię dla Biedronek to 72 MWp.
Grupa Orlen: Baltic Power – spółka z Grupy PKN Orlen – ogłosił przetarg na na świadczenie usług inżyniera kontraktu dla realizacji projektu budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, podała spółka.
ING: Wybrał zwycięzców II edycji konkursu skierowanego do młodych naukowców i startupów – najlepsze projekty otrzymały łącznie 1 mln zł na dalszy rozwój, podał bank. ING tym razem poszukiwał rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów i pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Agencja ISBnews jest patronem medialnym programu grantowego.
Pylon: Zakończył istotną część inwestycji w instalację fotowoltaiczną zbudowaną na potrzeby własne zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Jarocinie. Na ponad 1100 m2 powstała instalacja o mocy 200 kW. Zgodnie z projektem, przedmiotowa inwestycja pokryje 65-70% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu produkcyjnego w roku 2023. Inwestycja ma zabezpieczyć spółkę przed nieprzewidywalnymi wzrostami kosztów energii elektronicznej, utrzymać przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa oraz wzmocnić bezpieczeństwo stabilnego rozwoju w nadchodzących latach.
Źródło: ISBnews