Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 17-21 lipca.
RYNEK OZE
Usługi wodne: Rząd planuje przyjęcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne, którego celem jest odstąpienie od powiązania wysokości opłat za usługi wodne za pobór wód podziemnych oraz wód powierzchniowych odpowiednio od dostępnych zasobów wód podziemnych oraz średniego niskiego przepływu z wielolecia, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Fit for 55: Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) trzy skargi w sprawie polityki klimatycznej Unii (Fit for 55) dotyczącą prób decydowania przez UE o gospodarce leśnej poszczególnych państw członkowskich, zakazu rejestracji samochodów spalinowych po 2035 r. oraz zwiększenia celów redukcji emisji o gazów cieplarnianych o 55% do 2030r. w porównaniu z rokiem 1990, wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
SPÓŁKI OZE
Grenevia: Nabyła pakiet ok. 75% akcji w kapitale zakładowym spółki Total Wind PL, podał Famur, będący częścią Grenevii. Wartość transakcji wyniosła ok. 4,5 mln euro.
LPP: Jest pierwszą polską firmą odzieżową, której cele dekarbonizacyjne zostały naukowo zweryfikowane i zatwierdzone przez międzynarodową inicjatywę Science Based Targets (SBTi). Przyjęte przez spółkę zobowiązania obejmują plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w kategoriach, które w największym stopniu odpowiadają za jej ślad węglowy, podała spółka.
BO Energy: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył blisko 12,5 mln zł kary na BO Energy (wcześniej FG Energy), podał Urząd. W umowach opracowanych przez spółkę było 12 niedozwolonych klauzul naruszających prawa konsumentów. BO Energy stosowała też szereg nieuczciwych praktyk, za które prezes UOKiK w grudniu 2022 r. nałożył na nią karę ponad 28 mln zł.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
PEJ: Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz Urząd Morski w Gdyni podpisały porozumienie określające zasady współpracy przy budowie konstrukcji morskiej do rozładunku elementów do budowy elektrowni, które przypłyną drogą morską (MOLF), podała spółka.
Port morski w Elblągu: Rząd planuje przyjęcie rozporządzenia w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego akwenów portu morskiego w Elblągu, którego celem jest uregulowanie zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich wód wewnętrznych w granicach portu, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
R.Power: R.Power Investment z Grupy R.Power zawarła z Eiffel Transaction Infrastructure (ETI, Grupa Eiffel Investment Group) umowę inwestycyjną na rozwój 1 GWp projektów fotowoltaicznych w Rumunii, podała spółka. W ramach wspólnego przedsięwzięcia ETI zamierza zainwestować do 26,5 mln euro w celu rozwoju wybranych projektów fotowoltaicznych w Rumunii. Rozpoczęcie współpracy uzależnione jest od zgody FDI Authority/Rumuńską Radę ds. Konkurencji.
Volkswagen Poznań: Podpisał umowę z firmą Quanta Energy na realizację projektu fotowoltaicznego o mocy 13 MW na terenie fabryki we Wrześni, będącego II etapem budowy instalacji fotowoltaicznej na terenie tego zakładu, podała Quanta. Budowa I etapu, z instalacją o mocy 2 MW, zakończyła się w kwietniu tego roku. Dla zakładu we Wrześni oznacza to docelowo zwiększenie moc instalacji fotowoltaicznych do 15 MW. To największy tego typu projekt w jednej lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
Źródło: ISBnews