Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 13-17 czerwca.
RYNEK OZE
Ustawa odległościowa: Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawy odległościowej – powinien trafić do Sejmu do końca czerwca, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Projekt przewiduje minimalną odległość farm wiatrowych od zabudowań na 500 m. Wprowadzono także – na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) – obowiązek utrzymania odległości dwukrotności wysokości lub trzykrotności szerokości wirnika od sieci wysokich napięć.
Przyłączenia do sieci: Prezydent podpisał nowelizację prawa ochrony środowiska, która wydłuża terminu na wprowadzenie energii z odnawialnych źródeł (OZE) do sieci energetycznej z 30 czerwca 2022 r. na 16 lipca 2024 r., wynika z informacji Kancelarii Prezydenta. Zmiana ma na celu zagwarantowanie dodatkowego czasu dla podmiotów realizujących projekty z zakresu OZE – w opinii jej autorów, zapobiegnie sytuacji, w której zakłady energetyczne wypowiedzą umowy przyłączeniowe pomimo tego, że stopień zaawansowania realizacji projektu z zakresu OZE jest bardzo wysoki, podano także.
Efektywność energetyczna: W Polsce w 2020 r. efektywność energetyczna wzrosła w stosunku do 2019 r. o 0,7%. W latach 2011-2020 roczne tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 1,5%. Energochłonność pierwotna obniżała się w tym okresie średnio o 2,8% rocznie, a energochłonność finalna o 2,2%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w transporcie (o 2,3%). Całkowite zużycie energii pierwotnej wzrosło w latach 2010–2020 z 100,5 Mtoe do 101,8 Mtoe (0,1%/rok). Zużycie to osiągnęło najwyższą wartość w 2018 r. (105,9 Mtoe). Finalne zużycie energii wzrosło w analizowanym okresie z 65,6 do 70,5 Mtoe, co oznacza średnie roczne tempo wzrostu 0,7%.
SPÓŁKI OZE
Photon Energy: Podtrzymał prognozę 18 mln euro EBITDA i 65 mln euro skonsolidowanych przychodów w 2022 r., podała spółka.
Sanok Rubber: Zamierza kontynuować podejmowanie licznych inicjatyw ESG. Spółka zakłada kontynuację długofalowych działań w celu redukcji śladu węglowego o około 9,5% do roku 2030, przy istotnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Rozważane jest zastąpienie kotłowi węglowej innym źródłem energii, w tym potencjalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). W roku 2021 udział OZE w nabywanej przez spółkę energii elektrycznej wynosił ponad 20%. Do 2025 roku grupa planuje dalszy wzrost udziału OZE w strukturze wykorzystywanej energii elektrycznej. Spółka rozważa także inwestycję we własną farmę fotowoltaiczną w Sanoku.
Grupa Azoty: Zakłada rozwijanie odnawialnych źródeł energii, w szczególności farm fotowoltaicznych i może osiągnąć cel strategiczny w tym zakresie już w 2025 lub 2026 r., poinformował ISBnews.tv wiceprezes Filip Grzegorczyk. Grupa rozmawia także z dostawcami technologii modułowych reaktorów jądrowych (SMR).
KONTRAKTY I WDROŻENIA
PKN Orlen: Baltic Power – spółka z Grupy PKN Orlen – jako pierwsza spośród deweloperów na polskiej części Bałtyku sfinalizowała badania geotechniczne, podała spółka. Baltic Power to inwestycja realizowana wspólnie przez Grupę Orlen i Northland Power. Budowa farmy o mocy do 1,2 GW zaplanowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o minimalnej mocy 14 MW.
Onde: Wykona prace przy projekcie farmy wiatrowej w woj. śląskim, podała spółka. Wartość zlecenia to 23,25 mln zł netto.
PKN Orlen: Liczy na uzyskanie kilku lokalizacji dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku w obecnej rundzie postępowań, poinformował dyrektor wykonawczy ds. energetyki Jarosław Dybowski.
Shell: Amber Baltic Wind – spółka zależna Shella – złożył w ramach niedawnego przetargu publicznego oferty dotyczące propozycji nowych lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, podał Shell. Lokalizacje, których dotyczy przetarg, pomogą Polsce zrealizować ambicję, aby do 2040 roku osiągnąć 11 GW mocy zainstalowanej z morskich elektrowni wiatrowych.
PGE: PGE Energia Odnawialna – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – podpisała umowy na realizację kolejnych dwunastu jednomegawatowych projektów fotowoltaicznych, podała spółka. Instalacje PV powstaną na Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w województwach: łódzkim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
PGE: PGE Energia Odnawialna – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – uzyskała nieoprocentowana pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację budowy farm fotowoltaicznych Gutki 1 i Gutki 2 o łącznej mocy 12 MW, które powstaną na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych, znajdujących się w powiecie grajewskim w województwie podlaskim. Dofinansowanie pozwoli w pokryć koszty inwestycyjne w 85%. Po terminowym uruchomieniu instalacji spółce zostanie umorzona część kredytu w wysokości blisko 3,3 mln zł. PGE Energia Odnawialna planuje uruchomić inwestycję w połowie 2023 r.
Źródło: ISBnews