Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 25-29 września.
RYNEK OZE
Moc OZE: Moc zainstalowanych odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce wynosi blisko 26 GW, w tym 14,6 GW z fotowoltaiki, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Maszyny zeroemisyjne: Polska może wiele zyskać na wprowadzeniu zeroemisyjnych specjalistycznych maszyn nieporuszających się po drogach, ocenili uczestnicy Kongresu Nowej Mobilności 2023, odbywającego się w Łodzi. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tegorocznego KNM-u.
Transport zeroemisyjny: Strefy czystego transportu to dobry element pakietu poprawy zdrowia i komfortu życia w mieście, ocenili uczestnicy Kongresu Nowej Mobilności 2023, odbywającego się w Łodzi. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tegorocznego KNM-u.
Transport zeroemisyjny: Jako wiodący rynek i lider transportu ciężkiego w Europie, obsługujący niemal 1/3 przewozów towarowych Unii Europejskiej, Polska zobligowana jest do objęcia aktywnej roli w dekarbonizacji tego sektora i rozbudowy sieci infrastruktury ładowania, uważają uczestnicy Kongresu Nowej Mobilności 2023, odbywającego się w Łodzi. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tegorocznego KNM-u.
Transport zeroemisyjny: Polskie miasta muszą bardziej zdywersyfikować środki transportu i przyspieszyć rozwój infrastruktury dla „zielonych” pojazdów, uważają uczestnicy Kongresu Nowej Mobilności 2023 odbywającego się w Łodzi. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tegorocznego KNM-u.
Transport zeroemisyjny: Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) ma szansę, by stać się ważnym regionem w rozwoju technologii i przemysłu dla zielonego transportu, ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Maroš Šefčovič, inaugurując Kongres Nowej Mobilności 2023 (KNM) w Expo Łódź. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tegorocznego KNM-u.
Ekologia w budownictwie: Aspekt ekologiczny stara się uwzględniać w swojej działalności 76% firm z branży budowlanej, wynika z badania „Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowanego przez Siemens Financial Services w Polsce. Najbardziej popularne jest minimalizowanie papierowego obiegu dokumentów (51% wskazań), podobny odsetek ankietowanych (47%) wymienił obniżanie energochłonności prowadzonego biznesu. Co czwarty przedsiębiorca z tej branży badany przez Siemens Financial Services w Polsce wskazywał z kolei, że korzysta z surowców z recyclingu oraz dąży do tego, aby lepiej wykorzystywać używane materiały (odpowiednio: 40% i 38%).
SPÓŁKI OZE
Grupa PZU: Rozpoczyna proces elektryfikacji swojej floty pojazdów we współpracy z polską firmą technologiczną VivaDrive, specjalizującą się w oprogramowaniu dla elektryfikacji flot, podał ubezpieczyciel.
Ekotrend: Polska firma, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
PEJ: Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel umowę projektową w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej elektrowni jądrowej w Polsce (opartej na reaktorze jądrowym AP1000) w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu.
Enea: Kupiła od PAD RES farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW zlokalizowaną koło Kleczewa w Wielkopolsce, podała spółka.
PGE: PGE Energia Odnawialna – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – zakończyła prace budowlane na dwóch farmach fotowoltaicznych Gutki i Gutki 2 na terenie powiatu grajewskiego, o łącznej mocy 12 MW, podała PGE.
Źródło: ISBnews