Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 23-27 października.
SPÓŁKI OZE
OZE Biomar: Liczy na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które przewiduje dla Polski m.in. 25 mld euro w postaci kredytów i dotacji na rozwój sieci energetycznych i fotowoltaiki, a także rozważa debiut giełdowy w perspektywie 2-3 lat, poinformował ISBnews założyciel spółki Marcin Biechowski.
Google, Polsat: Google Cloud oraz Grupa Polsat Plus (GPP) ogłosiły strategiczne partnerstwo, w ramach którego Google podpisze swoją pierwszą w Polsce umowę na zakup czystej i zielonej energii elektrycznej, podały spółki. Grupa Polsat Plus, dzięki zastosowaniu rozwiązań chmury Google Cloud, przyspieszy swój rozwój technologiczny i transformację cyfrową.
PGE: Polska Grupa Energetyczna (PGE) i GE (GE Wind France i GE Power) podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu mającego na celu przetestowanie produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE, podała PGE.
Citi Handlowy: Planuje całkowite przejście na odnawialne źródła energii i dostosowanie do nowych wymogów ekologicznych siedziby przy ul. Senatorskiej, co pozwoli osiągnąć neutralność klimatyczną we własnej działalności do 2030 roku, podał bank.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
PGE: Centrum Badań i Rozwoju GOZ Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) oraz nowo otwarte Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (PAN) podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego, podało PGE.
PEJ: Wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo na Pomorzu dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, podały Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
Minutor Energia: Otrzymał od jednego z podmiotów, na rzecz którego świadczył usługę w formule zaprojektuj i wybuduj instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp (z opcja rozszerzenia do 100 kWp) oświadczenie o odstąpieniu od tej umowy oraz o konieczności zwrotu zaliczki w terminie 14 dni i zapłaty kar umownych w terminie 7 dni, podała spółka. W efekcie Minutor Energia zdecydował się przeprowadzić uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, tj. postępowanie o zatwierdzenie układu.
InPost: Rozpoczął nowy projekt budowania wiat solarnych na przystankach autobusowych we wsiach, miasteczkach i miastach, podała spółka. Pierwsza wiata solarna wraz z urządzeniem Paczkomat została zainstalowana w gminie Nędza w województwie śląskim. Kolejne dwie wiaty zostaną zainstalowane w Kielcach oraz w gminie Słupno.
Grupa Electrum: Rozpoczęła jako generalny wykonawca realizację dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej zainstalowanej mocy 117,1 MW w miejscowościach Sztum oraz Mikołajki Pomorskie w województwie pomorskim, podała spółka. Zakończenie obu realizacji jest planowane na wiosnę 2025 r.
Polenergia: MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III – spółki projektowe, w których Polenergia posiada 50% udziałów i które rozwijają w ramach wspólnego przedsięwzięcia Polenergii i Equinor Wind Power projekty morskich farm wiatrowych – zawarły z Seaway 7 Management (jako wykonawcą) umowy na zaprojektowanie, produkcję, testowanie, transport, instalację i zabezpieczenie kabli „wewnętrznych”, tj. łączących morskie turbiny wiatrowe z morską stacją transformatorową, podała Polenergia. Łączne wynagrodzenie wykonawcy zostało wstępnie określone na kwotę ok. 187 mln euro.
Powerdot: Nawiązał współpracę z Elocity, w wyniku której stacje ładowania Powerdot będą dostępne w aplikacji mobilnej Elocity, z której korzysta 30 tysięcy użytkowników, podał Powerdot.
R.Power: Zawarł trójstronną umowę ramową z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz 3S Ra Holdings (3S SPV) – spółką celową w 100% zależną od funduszu Three Seas Initiative Investment Fund S.A. SICAV-RAIF, będącą akcjonariuszem mniejszościowym R.Power, podała spółka. Strony określiły w umowie obowiązki i zadania spółki w związku z planowaną inwestycją EBOR do kwoty 75 mln euro w zamian za 30% udziałów w 3S SPV.
Cemex Polska i Statkraft: Firmy zawarły długoterminowy kontrakt na dostawy zielonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, który został potwierdzony i zabezpieczony zakupem gwarancji pochodzenia. Umowa oparta jest o formułę cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) i obejmuje dostawy energii w okresie 8 lat począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Zobowiązanie ma zabezpieczać około 30% rocznych potrzeb energetycznych zakładów Cemex Polska.
Źródło: ISBnews