Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 1-5 stycznia.
RYNEK OZE
Infrastruktura: W nadchodzącym roku możemy się spodziewać dalszego rozwoju sektora motoryzacyjnego w Polsce, szczególnie w obszarze elektromobilności. W 2022 r. Polska była drugim, po Chinach, największym na świecie producentem baterii do samochodów elektrycznych pod względem możliwości produkcyjnych mierzonych w GWh, według raportu PSPA, zwracają uwagę uważają eksperci firmy doradczej Colliers.
SPÓŁKI OZE
Raen: Zdecydował o odwołaniu prognoz finansowych przedstawionych w Strategii Rozwoju Spółki obejmującej lata 2023-2025, zaprezentowanej w maju 2023 r., podała spółka. Odwołanie prognoz związane jest z planowaną emisją nowych akcji w drodze oferty publicznej na podstawie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji zwykłych serii J, pozbawienia wszystkich dotychczasowych akcjonariuszy w całości prawa poboru wszystkich akcji serii J.
Raen: Zawarł ze spółką specjalnego przeznaczenia (SPV) pod firmą Seafortillby Investments umowę sprzedaży 80% udziałów w spółce Solar Polska New Energy PV 20, podała spółka. Raen i Seafortillby Investments będą wspólnie rozwijać, na gruntach dzierżawionych przez Solar Polska New Energy PV 20, projekt elektrowni fotowoltaicznej wraz z magazynami energii.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
PGE: Polska Grupa Energetyczna (PGE) uzyskała warunki przyłączenia dla bateryjnego magazynu energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW, podała spółka. Instalacja powstanie w Nowym Czarnowie w woj. zachodniopomorskim. Magazyn będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 roku.
PGE: Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podała spółka. Instalacja turbin wiatrowych dla Baltica 2 została podzielona na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłaniają oddzielne postępowania przetargowe. Pierwszą partię turbin, które PGE i Ørsted zakontraktowały w kwietniu 2023 roku, zainstaluje firma Fred. Olsen Windcarrier.
OX2: Przekazała do eksploatacji DIF Capital Partners farmę wiatrową Grajewo oraz farmę wiatrową Sulmierzyce, a łączna moc zainstalowana projektów wynosi 64,5 MW, podała spółka.
Bank Pocztowy: Wraz z początkiem 2024 r. Bank Pocztowy wprowadził nowy produkt – Kredyt na OZE. Z oferty mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które ubiegają się o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii grantem OZE, oferowanym w ramach Programu TERMO, realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Grant OZE wynosi 50% wartości kosztów netto przedsięwzięcia. Minimalna kwota kredytu oferowanego przez Bank Pocztowy wynosi 10 tys. zł. Wprowadzenie nowego produktu jest zgodne ze strategią Banku Pocztowego na lata 2023-2026, która zakłada m. in. aktywną obecność banku w sektorze usług finansowych dla mieszkalnictwa.
Źródło: ISBnews