Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opracował dokumenty niezbędne do ogłoszenia konsultacji aukcji częstotliwości z pasma 3,6 GHz (przeznaczonych na potrzeby sieci 5G) w zakresie zależnym od kompetencji prezesa UKE, podał Urząd. UKE podtrzymał, że oczekuje z ogłoszeniem konsultacji aukcji do czasu przyjęcia przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu nowelizacji UKSC, i podkreślił, że brak nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) stanowi bezpośrednią przeszkodę uniemożliwiającą rozpoczęcie konsultacji aukcji.
„UKE opracował dokumenty niezbędne do ogłoszenia konsultacji aukcji w zakresie zależnym od kompetencji prezesa UKE. Ogłoszenie konsultacji aukcji pośrednio uniemożliwia wprowadzony w maju 2020 r. art. 115 ust. 1 pkt 10 ustawy Pt, zgodnie z którym obligatoryjnym elementem rezerwacji częstotliwości dokonywanej po aukcji (a także projektu sentencji rezerwacji, który jest publikowany wraz z ogłoszeniem o aukcji) są wymagania dotyczące bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług ustalone przez prezesa UKE z uwzględnieniem rekomendacji i wytycznych ENISA, po zasięgnięciu opinii kolegium ds. cyberbezpieczeństwa” – czytamy w „Sprawozdaniu z działalności Prezesa UKE za 2021 r.”
W dokumencie zwrócono uwagę, że aby określić w decyzji rezerwacyjnej przedmiotowe wymagania, niezbędne są przepisy prawa, które dadzą podstawę do wprowadzenia takich zapisów. Obecnie w polskim porządku prawnym brak jest dokumentu rangi ustawowej, który stanowiłby taką podstawę. Podstawa wprowadzenia przedmiotowych wymagań ma znaleźć się w nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt nowelizacji tej ustawy znajduje się obecnie na etapie prac legislacyjnych.
„Prezes UKE oczekuje z ogłoszeniem konsultacji aukcji do czasu przyjęcia przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu nowelizacji UKSC. Brak nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa stanowi bezpośrednią przeszkodę uniemożliwiającą rozpoczęcie konsultacji aukcji” – czytamy dalej.
Pod koniec ub.r. prezes UKE Jacek Oko deklarował, że Urząd jest gotowy do uruchomienia procesu aukcji, w której rozdane zostaną bloki częstotliwości w zakresie 3480-3800 MHz wkrótce po zatwierdzeniu przez Stały Komitet Rady Ministrów noweli ustawy o KSC. Urząd planuje udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii 5G.
W kwietniu 2020 r. rząd zdecydował o wprowadzeniu przepisów pozwalających na unieważnienie trwającego postępowania aukcyjnego na częstotliwości przeznaczone na potrzeby technologii 5G. Podano wtedy, że intencją rządu jest jak najszybsze wprowadzenie do Polski komercyjnie funkcjonującej sieci piątej generacji (5G) i dotrzymanie terminów określonych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej.
Źródło: ISBnews