Unimot nie planuje w najbliższym czasie uruchamiać na większą skalę ładowarek do samochodów elektrycznych na stacjach sieci Avia, ponieważ nie widzi perspektyw na rentowność tego biznesu, poinformował ISBnews prezes Adam Sikorski.
„Obserwujemy ten rynek, ale nie mamy na dzisiaj w planach instalowania ładowarek dla samochodów elektrycznych na wszystkich naszych stacjach” – powiedział Sikorski w rozmowie z ISBnews.
W jego ocenie, w naszych warunkach ten biznes na razie nie ma szans stać się rentowny.
„Mówiąc wprost, nie bardzo wierzę w elektromobilność na stacjach paliw. Nie znaczy to, że nie wierzę w elektromobilność jako taką lub jestem przeciwnikiem samochodów elektrycznych. Nie wydaje mi się natomiast, żeby zastąpienie wpływów z tradycyjnych paliw na stacjach wpływami ze sprzedaży energii do ładowania samochodów było kiedykolwiek realne” – dodał prezes.
Jak podkreślił, dane z rynków znacznie bardziej rozwiniętych pod względem elektromobilności od Polski pokazują, że stacje paliw nie odgrywają znaczącej roli w strukturze sieci ładowania, która musi być znacznie gęstsza niż sieć stacji paliw.
„W Polsce jest około 20 mln samochodów osobowych, które dzisiaj zaopatrują się w paliwo na niespełna 8 tys. stacji paliw. Jeżeli prawdą są szacunki, że przy hipotetycznej zamianie całej tej floty na pojazdy elektryczne musielibyśmy dysponować siecią nawet 1-2 mln punktów ładowania, to przychody z 8 tys. stacji muszą podzielić się na znacznie większą liczbę ładowarek, z których znaczna część będzie instalowana i wykorzystywana w domach lub na parkingach w miejscu pracy, co zmniejszy zapotrzebowanie właścicieli samochodów na ładowanie u zewnętrznych dostawców” – wyjaśnił szef Unimotu.
Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W 2020 r. spółka weszła na rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Spółka miała 13,37 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2022 r.
Źródło: ISBnews
Ha , ha zapomniał że główne zyski na stacjach generuje nie paliwo a dodatki. Tym bardziej klient ładujący samochód będzie miał więcej czasu na wydanie kasy na innych stacjach a nie jego AVIA. Unia na nim wymusi tyle stacji ładowania co ma dystrybutorów i będzie po chłopie. Nie ma od tego odwrotu , unici nie odpuszczą.