Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny wydał 300 decyzji w 2021 r., czyli 57 więcej niż rok wcześniej, i prowadził 376 postępowań z zakresu kontroli koncentracji, podał Urząd. Wśród wydanych rozstrzygnięć było 295 zgód na transakcje, cztery decyzje warunkowe i jeden zakaz koncentracji.
Celem kontroli koncentracji prowadzonej przez prezesa UOKiK jest zapobieganie fuzjom i przejęciom, które doprowadzą do ograniczenia konkurencji. Zgodnie z przepisami zamiar przeprowadzenia transakcji podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym zgłoszenie przekroczył równowartość 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce, podano.
„Pomimo trwającej pandemii ubiegły rok upłynął pod znakiem fuzji i przejęć. Łącznie prowadziliśmy 376 postępowań, z czego 329 wszczęto w 2021 r. Wydanych zostało 300 decyzji, w tym 295 to zgody na koncentrację, 4 decyzje warunkowe oraz jeden zakaz. Rozpatrywane sprawy najczęściej dotyczyły branży nieruchomości, handlu oraz energetyki” – powiedział Chróstny, cytowany w komunikacie.
Cztery decyzje, w których zgoda została uzależniona od spełnienia przez przejmującego określonych warunków, to koncentracje: Lux-Med – Lecznice Citomed, Carrefour Polska – Ingka Centres Polska, DOZ – Euro-Apteka, Super Zdrowie i MLV18 oraz Betamed – Air Liquide. Zakaz dotyczył przejęcia przez Agorę kontroli na Eurozet, przypomniano.
Postępowanie w sprawie koncentracji jest dwuetapowe. W pierwszym – które trwa do 30 dni – rozpatrywane są sprawy, które nie budzą wątpliwości co do negatywnego wpływu na konkurencję. Bardziej skomplikowane, np. wymagające badania rynku, przechodzą do drugiej fazy. Zdecydowana większość – 287 decyzji – została wydana po pierwszym etapie. Do wydania 13 rozstrzygnięć konieczna była druga faza postępowania.
Ponadto Urząd opiniował 380 postępowań prowadzonych przez Komisję Europejską pod kątem wpływu koncentracji na polski rynek.
Źródło: ISBnews