Vigo Photonics ocenia, że dywersyfikacja geograficzna produkcji półprzewodników jest ogromną szansą, która umożliwi spółce partycypację w tworzącym się w Europie hubie półprzewodnikowym, poinformował ISBtech prezes spółki Adam Piotrowski.
„Największym wyzwaniem, które wynikło z ostatnich wydarzeń związanych z pandemią COVID-19 oraz sytuacją geopolityczną, jest zbudowanie elastycznego łańcucha produkcji półprzewodników, który umożliwi dywersyfikację dostaw dla największych przedsiębiorstw technologicznych w Europie i USA. Sytuacja z ostatnich lat pokazała, że koncentracja produkcji półprzewodników tylko w jednej części świata nie jest optymalnym rozwiązaniem. Taka sytuacja jest ogromną szansą dla Vigo Photonics, które już w tym momencie odgrywa istotną rolę w produkcji komponentów półprzewodnikowych oraz posiada zaplecze technologiczne umożliwiające osadzanie warstw półprzewodnikowych, a także tworzenie gotowych czipów. Mamy przed sobą duże wyzwanie i jesteśmy przekonani, że kierunek rozwoju zintegrowanej fotoniki (PIC), umożliwi nam partycypację w tworzącym się w Europie hubie półprzewodnikowym” – powiedział ISBtech Piotrowski.
Zaznaczył, że Vigo Photonics na przestrzeni lat intensywnie współpracuje z ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz największymi firmami technologicznymi w Europie. Współpraca dotyczy nie tylko poziomu komercyjnego, ale działa też na płaszczyźnie tworzenia i rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
„Firma jest beneficjentem wielu projektów europejskich w ramach których międzynarodowe konsorcja tworzą nowe technologie. W ostatnim czasie spółka pozyskała finansowanie rzędu 100 mln euro w ramach europejskiego projektu IPCEI. Pieniądze te są częścią prawie miliardowej inwestycji, która ma na celu stworzenia fabryki Photonics Integrated Circiut (PIC). Opracowanie czipów fotoniki scalonej wpisuje się w strategię rozwoju mikroelektroniki w Europie oraz pozwoli Vigo Photonics zdobyć znaczącą pozycję w łańcuchu dostaw europejskiego przemysłu półprzewodnikowego” – stwierdził prezes.
Vigo Photonics uczestniczył ostatnio w targach SEMICON Taiwan, co – jak wskazał prezes spółki – miało na celu poznanie technologii mikroelektronicznych rozwijanych i oferowanych na Taiwanie oraz nawiązanie kontaktów z przedstawicielami środowiska biznesowego i naukowego w celu pokazania technologii fotonicznej, którą oferuje VIGO Photonics.
„Na chwilę obecną Vigo Photonics zapoznaje się ze środowiskiem technologicznym na Tajwanie. Bardzo istotną rzeczą jest dla spółki nawiązywanie kontaktów z przedstawicielami instytucji naukowych, badawczo-rozwojowych oraz z przedstawicielami biznesu, którzy wykorzystują zaawansowane technologie fotoniczne w swoich produktach. Jesteśmy otwarci na współpracę z partnerami z Tajwanu i wzajemnym rozwojem półprzewodnikowego know-how. Bardzo istotną rolę w nawiązywaniu kontaktów i budowaniu relacji odgrywa Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH)” – powiedział Piotrowski.
Podkreślił, że stale rosnący popyt na urządzenia elektroniczne, które z roku na rok stają się bardziej zaawansowane, wydajne i otwierają kolejne możliwości kompleksowego wykorzystywania w przemyśle czy w życiu prywatnym sprawia, że zapotrzebowanie na półprzewodniki jest cały czas niezaspokojone.
„Prognozy dostępne w rynkowych raportach stale pokazują dwucyfrowe wzrosty zapotrzebowania przez najbliższe lata i to w najbliższym czasie się nie zmieni. Branża półprzewodnikowa jest jedną z najbardziej rozwijających się branż na całym świecie. Nie ma w tym momencie mowy o najnowocześniejszych technologiach bez półprzewodników. Trendy w branży półprzewodnikowej jakie można zauważyć, to ciągła miniaturyzacja, optymalizacja parametrów, wydajności i szybkości działania urządzeń” – podsumował prezes.
Vigo Photonics (dawniej Vigo System) jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. W 2022 r. miała 67,9 mln zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews