Przedsięwzięcia sektorowe są skuteczniejsze w walce z praniem brudnych pieniędzy, ponieważ dają dostęp do większej ilości danych, uważa wiceprezes ING Banku Śląskiego Alicja Żyła.
„Wspieramy przedsięwzięcia sektorowe, bo dają dostęp do większej ilości danych. Podstawą procesów AML są dane. Ważne, by były w odpowiedni sposób uporządkowane i tu jest pole do wykorzystania sztucznej inteligencji” – powiedziała Żyła podczas debaty „Obecne i przyszłe wyzwania związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy w Polsce i na świecie” podczas XIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. ISBnews jest patronem medialnym Kongresu.
Jej zdaniem, istotne jest tworzenie centrów usług wspólnych, w które mogą agregować dane z różnych placówek, czy z rożnych banków. To jednak – według niej – nie wystarczy.
„Musimy działać wielokierunkowo, bo nie ma jednej recepty. Jesteśmy an początku drogi budowania procesów AML-owych. Teraz jesteśmy w takim momencie, że ta operacjonalizacja zaczyna przynosić skutki” – wskazała wiceprezes.
ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 201,65 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews