Banki i SKOK-i udzieliły o 27,2% mniej kredytów mieszkaniowych w ujęciu liczbowym w marcu 2022 r., podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W ujęciu wartościowym nastąpił spadek o 18,2%.
W całym I kw. 2022 r. liczba takich kredytów spadła o 19% r/r, zaś ich wartość zmniejszyła się o 8,2% r/r.
Średnia wartość kredytu mieszkaniowego udzielonego w marcu br. wyniosła 345,02 tys. zł i była wyższa o 12,2% r/r, co odpowiada w przybliżeniu średniej rocznej dynamice wzrostu cen nieruchomości.
Analizując sytuację w poszczególnych przedziałach kwotowych określających wartość udzielanego kredytu mieszkaniowego, w okresie styczeń – marzec 2022 r. widać duże zróżnicowanie. Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, dotyczyły jedynie kredytów z przedziału powyżej 500 tys. zł, w ujęciu liczbowym (+24,1%) i (+29,3%) w wartościowym. W pozostałych przedziałach zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dynamiki są ujemne, podano.
„W ujęciu wartościowym sytuacja również nie jest dobra. Bowiem wyniki marca są niższe w porównaniu do marca 2021 r. (-18,2%). Rynek spada więc również w ujęciu wartościowym. Odpowiada za to również wyhamowanie wzrostu średniej wartość udzielanego kredytu, w porównaniu do lutego br. jest on na takim samym poziomie” – powiedział główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.
Zwrócił uwagę, że w lutym br. liczba wnioskujących wzrosła, a w marcu tego roku przekroczyła nawet 53 tys., ustalając drugi w ostatnich dziesięciu latach rekordowy wynik. Według niego, jest to ważne w perspektywie akcji kredytowej w kwietniu, ponieważ ten miesiąc może być „całkiem udany” pod względem zarówno liczby, jak i wartości udzielonych kredytów.
„W mojej opinii kolejne miesiące będą jednymi z najciekawszych w całej historii polskiego rynku kredytów mieszkaniowych, marcowy bardzo dobry wynik dotyczący liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, który zapewne pozytywnie wpłynie na akcję kredytową w kwietniu i maju może być już ostatnim pozytywnym akcentem na rynku kredytów mieszkaniowych w bieżącym cyklu” – stwierdził analityk.
Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w marcu 2022 r. wyniósł 0,55%. W ostatnich 12 miesiącach (od marca 2021 r. do marca 2022 r.) jakość portfela nieznacznie polepszyła się, o czym świadczy spadek Indeksu o (-0,03 pkt proc.).
Źródło: ISBnews