Łączna wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 była w kwietniu br. o 1,2% niższa niż przed rokiem, zaś liczba transakcji spadła o niespełna 1%, wynika z danych Polskiej Izby Handlu (PIH) i CMR Panel.
„Spadek liczby transakcji w całym kanale sklepów małoformatowych to w dużej mierze efekt zmniejszającej się liczby placówek tego formatu, ale też przesunięcia Wielkanocy – w br. przygotowania do świąt odbywały się w marcu, natomiast rok wcześniej po przedświąteczne zakupy klienci przychodzi do sklepów w kwietniu. Wpływ świąt widać też mocno w średniej wielkości i wartości koszyków – w kwietniu 2024 r. klienci sklepów małoformatowych kupowali średnio 3,6 opakowań produktu (o 3,5% mniej niż w kwietniu 2023 r.) i płacili za nie 23,09 zł (niemal tyle samo co przed rokiem)” – czytamy w komunikacie.
Kwiecień był pogodowo bardzo zróżnicowany, ale rekordowo wysokie temperatury na początku, a szczególnie pod koniec miesiąca, czyli tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym, przełożyły się na wyższą liczbę transakcji i poprawiły sprzedaż wielu kategorii. Największa liczba klientów odwiedziła małe sklepy spożywcze właśnie 30 kwietnia, najsłabszy pod tym względem był natomiast trzeci tydzień, kiedy temperatury były najniższe. W kwietniu lepiej niż przed rokiem sprzedawały się m.in. lody impulsowe (liczba paragonów, na których pojawiała się ta kategoria, była o 45% wyższa niż przed rokiem), woda (wzrost liczby transakcji o 11%), a także kawy i herbaty mrożone, wskazano również.
Sklepy małoformatowe do 300 m2 obejmują: małe sklepy spożywcze do 40 m2, średnie sklepy spożywcze 41-100 m2, duże sklepy spożywcze 101-300 m2, specjalistyczne sklepy alkoholowe.
Źródło: ISBnews