Indeks WRR może stać się drugim alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym, warunkiem jest jednak rozwój rynku repo, uważa prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.
„Nie rezygnujemy z prac nad rozwojem rynku repo. To jest bardzo ważny element. Indeks WRR Który nie został wybrany na ten moment [jako wskaźnik referencyjny] w przyszłości być może stać się dodatkowym wskaźnikiem alternatywnym, ale do tego potrzebne jest usprawnienie rynku transakcji warunkowych” – powiedział Białek podczas telekonferencji.
„Wypracowano postulaty, ustalono także swego rodzaju mapę drogową do rozwoju rynku repo, która w bliżej na ten moment nieokreślonej przyszłości, ale będzie dawać perspektywy wprowadzenia na rynku drugiego alternatywnego wskaźnika WRR, który oparty jest na transakcjach” – dodał.
Podkreślił, że jedną z barier w rozwoju tego rynku jest obecna konstrukcja podatku bankowego.
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej podjął 6 grudnia 2024 r. decyzję o wyborze propozycji indeksu o roboczej nazwie WIRF- jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR.
Zdaniem Białka, WIRF-nie wymaga dalszych przygotowań i można go niemal od razu zastosować w umowach. Jest także pozbawiony wad, które posiadał WIRON, tzn. nie uwzględnia depozytów przedsiębiorstw, przez co nie będzie generować błędów wymagających korekt, a ponadto cechuje się mniejszą zmiennością.
„To jest indeks, który istnieje. To nie jest nowy indeks. GPW Benchmark ma u siebie wszystkie przedziały i wszystkie historyczne notowania, które nie były do tej pory publikowane z uwagi na to, że nie był to indeks, który miał jakiekolwiek zastosowanie” – dodał prezes.
Źródło: ISBnews