Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 3,8 pkt m/m do -11,2 pkt w listopadzie 2020 r., wynika z „Monitora Bankowego” opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.
„Sytuacja epidemiczna w Polsce bezpośrednio przekłada się na wskaźniki gospodarcze. Najnowszy pomiar koniunktury w bankowości przyniósł w listopadzie spadki większości indeksów zarówno w sferze prognoz jak i oceny bieżącej. Wartości ujemne indeksu Pengab (-11,2 pkt) głównego wskaźnika badania jednoznacznie wskazują złe nastroje wśród bankowców. W tym kontekście szczególnie negatywnie prezentuje się obraz rynku kredytowego. Zarówno w zakresie kredytów konsumenckich, jak i kredytów dla przedsiębiorstw wszystkie notowane wartości szczegółowe w okresie miesiąca pogorszyły się. Szczególnie niepokojąco prezentują się także badania dotyczące prognoz makroekonomicznych. W tym zakresie kolejne spadki spowodowały, że wskaźniki sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i gospodarki kraju wróciły do najniższych poziomów notowanych w marcu i kwietniu br.” – skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.
Wskaźnik ocen spadł o 2,1 pkt m/m do -4,7 pkt, zaś wskaźnik prognoz spadł o 5,4 pkt do -17,6 pkt.
„Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 10 pkt i w listopadzie wynosi minus 16 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 28 pkt, a r/r spadło o 31 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 14 pkt, a r/r jest niższe o 23 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 20 pkt i wynosi minus 20 pkt” – czytamy w raporcie.
Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 4 pkt i wynosi obecnie minus 1 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 7 pkt, a r/r spadek o 8 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 8 pkt, a r/r jest niższe o 46 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m nie zmienił wartości i wynosi minus 10 pkt.
„Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m spadł o 14 pkt i wynosi minus 8 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 13 pkt, a r/r jest niższy o 28 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 18 pkt, a r/r jest niższy o 22 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych spadł m/m o 8 pkt i wynosi obecnie minus 10 pkt” – czytamy dalej.
Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 3 pkt i wynosi minus 3 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 1 pkt, a r/r spadł o 15 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 6 pkt, a r/r jest niższy o 34 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 2 pkt i wynosi obecnie minus 15 pkt, podano także.
W listopadzie odnotowano m/m kolejną falę spadków prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków, wskazano w raporcie.
„W listopadzie odnotowano po raz kolejny znaczące pogorszenie sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 64 pkt, m/m jest niższa o 10 pkt, a r/r jest niższa o 42 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 68 pkt, m/m jest niższa 12 pkt, a r/r spadła o 66 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 70 pkt, m/m jest niższa o 11 pkt, a r/r jest niższa o 46 pkt” – napisano w materiale.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 5-23 listopada. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięły udział 102 placówki bankowe z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.
Źródło: ISBnews