XTPL rozpoczął współpracę strategiczną z Wydziałem Inżynierii Informacji z włoskiego Uniwersytetu w Brescii we Włoszech (UniBs), podała spółka. Spółka wraz z tamtejszymi naukowcami przez najbliższe dwa lata zamierzają współpracować nad zastosowaniem rozwiązań technologicznych XTPL w zakresie branży biosensorów.
Celem nawiązania strategicznej współpracy z UniBs jest opracowanie innowacyjnej metody produkcji organicznych biosensorów nowej generacji przy wykorzystaniu do tego celu technologii drukowania elektroniki opracowanej przed XTPL. W ramach realizowanych prac spółka zapewni szerokie wsparcie technologiczne i merytoryczne w pracy z opracowaną przez siebie technologią oraz urządzeniem Delta Printing System. Natomiast wydział DII będzie na bieżąco przekazywać XTPL informacje o wynikach prowadzonych prac i efektach w mikroprodukcji drukowanych biosensorów zintegrowanych z trójwymiarowymi, dopasowującymi się i elastycznymi podłożami. Informacje zwrotne będą oparte o opinie uzyskane od partnerów przemysłowych. Dotarcie do nowego grona odbiorców przemysłowych pozwoli XTPL na wejście ze swoimi rozwiązaniami technologicznymi w kolejny segment elektroniki nowej generacji, podano.
„Już jakiś czas temu dostrzegliśmy, że rynek biosensorów może być jedną z ciekawszych aplikacji dla technologii XTPL drukowania elektroniki metodą addytywną. Jednakże całość potencjału tej branży nakreślił nam dokładniej profesor Torricelli. Nawiązanie tej relacji pozwoliło nie tylko wesprzeć i przyspieszyć prace badawcze z UniBs poprzez sprzedaż urządzenia Delta Printing System, ale także pójść krok dalej i zdecydować o wspólnej realizacji prac B+R nad wdrożeniem technologii XTPL do planowanej przez profesora Torricellego mikroprodukcji bioelektroniki” – powiedział prezes XTPL Filip Granek, cytowany w komunikacie.
„Zapoznanie się z możliwościami technologii XTPL sprawiło, że zdecydowaliśmy się najpierw na zakup urządzenia Delta Printing System. Im bardziej poznawaliśmy zaprezentowane nam przez spółkę rozwiązanie, tym bardziej byliśmy przekonani, że chcielibyśmy nawiązać z XTPL dłuższą współpracę i wspólnie pracować nad perspektywicznym rozwiązaniem dla bioelektroniki. Zamierzamy opracować ultraczułe, organiczne biosensory, które będą wydrukowane i zintegrowane z trójwymiarowymi, dopasowującymi się i elastycznymi podłożami. Istotną przewagą rynkową tych nowych bioczujników będzie zdolności do biodegradowalności” – dodał profesor Uniwersytetu w Brescii Fabrizio Torricelli, kierujący pracami naukowo-badawczymi.
Strony umowy biorą również pod uwagę rozszerzenie współpracy w ramach projektów międzynarodowych w postaci dotacji z wybranych programów unijnych.
XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Technologia ta ułatwi m.in. produkcję wyświetlaczy nowej generacji, inteligentnego szkła z zaawansowanymi funkcjonalnościami, innowacyjnych zabezpieczeń antypodróbkowych czy paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności. Obecnie XTPL komercjalizuje swoją technologię w dwóch pierwszych polach aplikacyjnych: wyświetlaczy oraz smart glass. Akcje spółki zadebiutowały na rynku głównym GPW w lutym 2019 r.
Źródło: ISBnews