Zatrudnienie w firmach wyraźnie wzrośnie w II poł. br., zaś w przypadku płac w kolejnych miesiącach nastąpi dalsze spowolnienie ich wzrostu, prognozuje Credit Agricole Bank Polska.
„Najsilniejszy spadek zatrudnienia w ujęciu rocznym miał miejsce w działach 'budownictwo’ (-1,7% r/r zarówno w marcu, jak i lutym) oraz 'przetwórstwo przemysłowe’ (-0,8% r/r w marcu wobec -0,6% w lutym). Pogłębiający się spadek zatrudnienia w przetwórstwie i budownictwie wskazuje w naszej ocenie na nasilające się procesy restrukturyzacyjne w tych branżach, które w sposób szczególny zostały dotknięte przez spowolnienie wzrostu gospodarczego, w tym wyhamowanie aktywności w budownictwie, oraz zwiększenie cen surowców energetycznych. Mimo to podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą wspomnianym wyżej procesom restrukturyzacyjnym nie będzie towarzyszyć gwałtowny spadek zatrudnienia. Wsparciem dla takiego scenariusza są napływające dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie i usługach, a także dane z rynku pracy, wskazujące na niską liczbę osób zadeklarowanych przez firmy do zwolnienia oraz wysoki na tle historycznym odsetek wakatów. Oczekujemy, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach zacznie wyraźnie rosnąć w II poł. br. wraz z ożywieniem globalnej i krajowej koniunktury” – czytamy w komentarzu starszego ekonomisty Credit Agricole Bank Polska Jakuba Olipry do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczących płac i zatrudnienia w marcu br.
W porównaniu z lutym zatrudnienie zmniejszyło się w marcu o 9,5 tys. osób., co było najsilniejszym odnotowanym w marcu spadkiem od 2020 r. podano także.
W przypadku płac, w kolejnych miesiącach nastąpi dalsze spowolnienie ich dynamiki wzrostu.
Wskazano, że głównymi czynnikami oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu płac w kolejnych kwartałach będą spowolnienie gospodarcze oraz oczekiwany przez analityków banku wyraźny spadek inflacji i związane z nim zmniejszenie presji płacowej w przedsiębiorstwach.
Według GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w marcu br. wzrosło o 12,6% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,5% r/r. W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 6,3% i wyniosło 7 508,34 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1% i wyniosło 6 516,8 tys. etatów.
Konsensus rynkowy wyniósł 12,5% wzrostu r/r w przypadku płac i 0,6% wzrostu r/r w przypadku zatrudnienia.
Źródło: ISBnews