Liczba zatrudnionych w sektorze usług biznesowych przekroczyła 435 tys. w I kw. 2023 r., co oznacza wzrost o 8% r/r, wynika z raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2023”. Tym samym udział sektora w ogólnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw wzrósł do 6,7% z 6,2%.
Liczba zatrudnionych w sektorze w I kw. 2023 to 435 000; „optymistyczne szacunki” opiewały na 432 000, podano w raporcie.
„Polska pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych na świecie rynków dla sektora usług biznesowych. Pomimo globalnych wyzwań, od 2019 r. przybyło w Polsce blisko 100 tys. miejsc pracy w branży. Obecnie liczba zatrudnionych przekroczyła 435 tys., co oznacza wzrost o 8% w ujęciu rocznym. Tym samym udział sektora w ogólnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw wzrósł z 6,2% do 6,7%” – czytamy w komunikacie poświęconym publikacji.
Dane Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wskazują, że głównym motorem wzrostu stają się usługi wysokospecjalistyczne. W ubiegłym roku po raz pierwszy ich udział w rynku przekroczył 50%, zaś w tym roku zwiększył się do 57%. Ubiegły rok zakończył się również kolejnym rekordowym wzrostem wartości eksportu usług, osiągając poziom 30 mld USD (wzrost o 13,7% r/r). Wartość eksportu w przeliczeniu na pracownika przekroczyła 53 tys. USD, co oznacza wzrost o 21% w stosunku do 2016 r. Nadwyżka eksportu w handlu usługami opartymi na wiedzy (KIBS), rośnie systematycznie od 2008 r.
„Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce obejmuje łącznie ponad 1 800 centrów outsourcingu procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC/GBS), IT oraz badawczo-rozwojowych (R&D). Udział centrów IT w sektorze wynosi obecnie ponad 45%. Jednocześnie usługi IT stanowią 50% wśród nowych inwestycji, co znacząco przekłada się na wzrost usług wysokospecjalistycznych. Pandemia przyspieszyła rozwój sektora w kierunku IT z rosnącą rolą sztucznej inteligencji, robotyzacji i big data czy wręcz ocean data. To wszystko prowadzi do systematycznego wzrostu zapotrzebowania na specjalistów posiadających technologiczne kompetencje przyszłości” – czytamy dalej.
74 proc. respondentów potwierdziło plany dotyczące wzrostu zatrudnienia w obszarze IT w perspektywie I kwartału 2024 r., podał Związek.
„Wzrost popytu na usługi wysokospecjalistyczne wymaga przede wszystkim zaawansowanych kompetencji technologicznych. To zaś implikuje konieczność strategicznego zarządzania talentami, w tym wdrażania programów obejmujących podwyższenie (upskilling) lub zmianę kwalifikacji (reskilling). I tutaj należy też zwrócić uwagę, że Polska na tle Europy posiada największy potencjał wzrostu w obszarze KIBS. Aby dorównać średniej europejskiej powinniśmy ciągle jeszcze stworzyć 250 000 miejsc pracy w usługach wymagających specjalistycznej wiedzy i to jest nasza bardzo duża przewaga konkurencyjna, która pozwala przyjmować optymistyczne scenariusze rozwoju sektora. Już dziś widać, że zmienia się obszar wzrostu. W perspektywie długoterminowej utrzymuje się dynamika wzrostu liczby nowych miejsc pracy, przy zdecydowanie szybszym zapotrzebowaniu na usługi wysokospecjalistyczne, co przekłada się na wartość świadczonych usług” – skomentował wiceprezes ABSL Dariusz Kubacki, cytowany w komunikacie.
W czerwcu br. centra nowoczesnych usług biznesowych były zlokalizowane w 87 miastach. W 18 miastach łączna liczba miejsc pracy w sektorze przekroczyła 1 000 osób, a w ośmiu 10 000. Kraków pozostaje liderem pod względem liczby zatrudnionych. Obecnie krakowskie centra zatrudniają blisko 98 000 osób, co stanowi 22,5% pracowników sektora w Polsce. Na kolejnych miejscach pod względem liczby zatrudnionych jest Warszawa (95 300) oraz Wrocław (63 400). Największy wzrost zatrudnienia w minionym roku odnotowano w Poznaniu (19%), Warszawie (13,6%) oraz Trójmieście (12,6%), wymieniono w materiale.
„Liczba centrów (1250) w Polsce należących do firm zagranicznych wzrosła w ujęciu rocznym o 9,1%. Liczba zatrudnionych w nich pracowników osiągnęła poziom 363 900 i stanowi 83,6% wszystkich zatrudnionych. W ciągu roku przybyło 47 centrów należących do zagranicznych inwestorów. Najwięcej nowych miejsc pracy stworzyły firmy z USA (26,6%), UK (21%) oraz Francji (12,1%). Centra z kapitałem polskim stworzyły w ciągu roku 5,2% wszystkich nowych etatów” – napisano też w komunikacie.
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – zrzesza ponad 240 największych światowych firm.
Źródło: ISBnews