Teoretycznie e-recepta upoważnia pacjenta do wykupienia w aptece leków wydawanych z przepisu lekarza. Nie zawsze tak jednak jest. Niedopilnowanie drobnego szczegółu może skutkować tym, że pacjent utraci prawo do wykupienia przepisanych leków. Mowa o terminie ważności każdej e-recepty, a niektóre ważne są zaledwie kilka dni. Sprawdź więcej!
Co to jest recepta elektroniczna i co należy o niej wiedzieć?
Elektroniczne recepty to nowoczesne zamienniki recept papierowych, które jeszcze do niedawna obowiązywały w naszym kraju. Posiadanie e-recepty uprawnia pacjenta do wykupienia w aptece leków, które nie są w sprzedaży ogólnodostępnej. Każda elektroniczna e-recepta ma jednak określoną ważność, a niedopilnowanie podanego na niej terminu równoznaczne będzie, z tym że pacjent utraci swoje prawo do wykupienia przepisanych medykamentów i będzie zmuszony ponownie skonsultować się z lekarzem.
Opcją możliwą jest nie tylko e-recepta na NFZ, ale również elektroniczna recepta wystawiana pacjentowi w czasie konsultacji prywatnej z lekarzem. Biorąc ponadto pod uwagę, co to jest recepta elektroniczna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc otrzymać ją na odległość, chociażby w ramach telekonsultacji, czy też konsultacji online z lekarzem. Pacjent może uzyskać e-receptę w ramach konsultacji na licznych portalach medycznych, gdzie nie trzeba rejestrować się z wyprzedzeniem. Otrzymana online elektroniczna recepta może być też bez problemu zrealizowana w aptece, o ile oczywiście pacjent dopilnuje, jak długo ważna jest e-recepta, którą od lekarza otrzymał.
Jak długo ważne są e-recepty?
Każda elektroniczna recepta posiada określony czas ważności. Niedopilnowanie wykupienia leków, zanim termin ważności e-recepty dobiegnie końca, równoznaczny jest, z tym że pacjent traci prawo do możliwości realizacji danego dokumentu. Chcąc zatem wykupić przepisane na nim leki, będzie musiał ponownie zgłosić się do lekarza. Termin ważności e-recepty zależny jest od rodzaju leków, które zostały przepisane na e-recepcie pacjentowi:
- Większość e-recept ważna jest 30 dni od daty wystawienia lub wpisanej przez lekarza daty realizacji „od dnia”.
- E-recepty na antybiotyki mają znacznie krótszy termin ważności. Wykupić je można zaledwie w kilka dni, a po tym czasie tracą swoją ważność. E-receptę na antybiotyk zrealizować można konkretnie maksymalnie w 7 dni od dnia jej wystawienia bądź od daty realizacji „od dnia” wpisanej przez lekarza.
- E-recepty, na których pacjentowi przepisywane są preparaty immunologiczne, ważne są natomiast aż 120 dni.
- Pacjent chory przewlekle, który przyjmuje medykamenty na stałe, może od lekarza otrzymać też e-receptę ważną 365 dni – widnieć będzie na niej „data realizacji do” konkretnego terminu.
Jak zrealizować ważną e-receptę w aptece?
Jeśli otrzymana od lekarza e-recepta jest jeszcze ważna, można zgłosić się z nią do apteki w celu wykupienia leków. Realizacja e-recepty jest bardzo prosta i to pacjent decyduje, którą procedurą woli podążać.
- Pierwszą opcją jest realizacja e-recepty poprzez podanie jej kodu czterocyfrowego. Kod ten wysyłany jest do pacjenta SMS-em w momencie wystawienia e-recepty, poza tym widnieje też na jej wydruku informacyjnym. Sam kod do realizacji e-recepty nie wystarczy – należy też podać numer PESEL osoby, której e-receptę wystawiono.
- Drugą opcją jest skorzystanie z kodu kreskowego e-recepty. Kod kreskowy znaleźć można na wydruku informacyjnym e-recepty, a ten wysyłany jest do pacjenta mailowo, poza tym zapisuje się w IKP, gdzie można mieć dostęp w dowolnym momencie. Okazując farmaceucie kod kreskowy, nie trzeba dodatkowo podawać numeru PESEL.
Artykuł sponsorowany