Allianz zawarł umowy nabycia aktywów Aviva Polska. Wartość transakcji wynosi 2,5 mld euro, podały spółki w komunikatach. Dzisiejsza informacja nie oznacza żadnych zmian dla klientów Avivy w Polsce.
Allianz ogłosił dziś zawarcie umowy nabycia polskich operacji ubezpieczeń życiowych i majątkowych, a także działalności w zakresie funduszy emerytalnych i zarządzania aktywami od Grupy Aviva i nabycia po 51% udziałów w spółkach oferujących życiowe i majątkowe produkty bancasurrance będących wspólnymi przedsięwzięciami Aviva i Santander.
„Allianz stanie się drugą, co do wielkości, pod względem zysku operacyjnego firmą ubezpieczeniową Europy Środkowo-Wschodniej i będzie na dobrej drodze, aby stworzyć kolejny kluczowy region w Grupie Allianz” – czytamy w komunikacie.
Transakcja o wartości 2,5 mld euro skutkować będzie wzrostem dochodów bezpośrednio po zamknięciu, uwzględniając wypłatę dywidendy w wysokości 0,2 mld euro przy cenie 2,7 mld euro, podano także.
Umowa ta stanowi dla Allianz ważny krok w historii rentownego rozwoju w regionie CEE i zwiększania skali działalności w Polsce, zaznaczono.
Allianz podał, że dzięki transakcji podwoi przychody na atrakcyjnym, polskim rynku ubezpieczeniowym i osiągnie pożądaną równowagę segmentów majątkowego i życiowego w prowadzonej działalności.
„W szczególności silna koncentracja Avivy na dynamicznym i rentownym polskim rynku ubezpieczeń życiowych w sposób znaczący przyczyni się do poprawy rentowności operacyjnej Allianz. Ponadto, silna sieć agentów wyłącznych oraz długoterminowa współpraca joint-venture z Santander w segmencie bancassurance poszerzą bazę dystrybucyjną i wzmocnią pozycję rynkową Allianz” – czytamy dalej.
Pod względem łącznej wartości składki przypisanej brutto, Allianz będzie w Polsce piątym co do wielkości zakładem ubezpieczeń, awansując na drugie miejsce w kategorii ubezpieczeń życiowych, zaznaczono.
W przypadku uzyskania wymaganych zgód organów nadzoru, zamknięcie transakcji przewiduje się w ciągu 12 miesięcy.
Dyrektor generalna Aviva Amanda Blanc poinformowała w komunikacie, że grupa skupia się obecnie na swoich najsilniejszych firmach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie, gdzie ma wiodącą pozycję na rynku i duży potencjał wzrostu.
„Sprzedaż naszego polskiego biznesu to doskonałe zakończenie zapowiedzianej zaledwie osiem miesięcy temu zmiany ukierunkowania naszego portfela. Sprzedaż naszych ośmiu działalności niezwiązanych z podstawową działalnością wygeneruje łączne wpływy pieniężne w wysokości 7,5 mld GBP. Zrobiliśmy znaczne postępy w realizacji naszego planu redukcji zadłużenia i w odpowiednim czasie dokonamy znacznego zwrotu kapitału dla akcjonariuszy” – powiedziała Blanc.
Jak podała Aviva Polska, zmiana właściciela to proces, który będzie przebiegał w sposób ewolucyjny. Pierwszy etap potrwa do uzyskania przez Allianz wymaganych zgód regulacyjnych, po czym Allianz zostanie formalnie właścicielem spółek Avivy w Polsce. W drugim etapie nowy właściciel, w dialogu z zespołem Avivy w Polsce, będzie kształtował wspólną przyszłość na polskim rynku.
Do finalizacji transakcji i dalszych wspólnych ustaleń spółki Avivy w Polsce będą działały jak dotychczas, pod swoimi markami.
„Transakcja wycenia całość aktywów Avivy w Polsce na 2,7 mld euro, czyli 12,5 mld zł. Jest to więc największa taka transakcja na polskim rynku ubezpieczeniowym, co potwierdza wysoką ocenę naszych osiągnięć w ciągu minionych lat” – podkreślił prezes Grupy Aviva w Polsce Adam Uszpolewicz, cytowany w komunikacie.
Jak podkreślono, dzisiejsza informacja nie oznacza żadnych zmian dla klientów Avivy w Polsce. Nie muszą oni więc podejmować żadnych działań. Polskie przepisy chronią prawa i interesy klientów instytucji finansowych w sytuacji zmiany właściciela.
Bez zmian pozostają relacje z agentami ubezpieczeniowymi i menedżerami sprzedaży Avivy – oraz zasady ich współpracy z klientami. Nie zmienia się też współpraca Avivy z bankami, brokerami, multiagencjami i innymi partnerami biznesowymi, zaznaczono.
„Otwieramy nowy rozdział w blisko 30-letniej historii Avivy w Polsce. Nasz nowoczesny model biznesowy i efektywna praca całego zespołu Avivy zostały bardzo wysoko ocenione. Rozpoczynamy kolejny etap rozwoju, szanując dotychczasowy dorobek naszej firmy. Pozyskanie tak silnego i wiarygodnego właściciela umacnia naszą pozycję i atrakcyjność dla klientów. Wspólnie będziemy bardzo mocnym i konkurencyjnym uczestnikiem polskiego rynku ubezpieczeniowego i finansowego” – powiedział także Uszpolewicz.
Zaznaczył, że Aviva Polska kontynuuje normalną działalność, a wszystkie umowy obowiązują zgodnie z ich warunkami. Spółka będziemy informować swoich klientów i partnerów o kolejnych krokach w procesie zmiany właściciela.
Aviva podała, że zysk Aviva Poland na podstawie MSSF po opodatkowaniu wyniósł 130 mln GBP w 2020 roku.
Aktywa brutto i aktywa netto Aviva Poland według MSSF wyniosły odpowiednio 3,9 mld GBP i 0,4 mld GBP na dzień 31 grudnia 2020 roku.
Aviva Investors Poland, zarządzająca funduszami Aviva Poland, będzie częścią transakcji. Aktywa zarządzane przez Aviva Investors Poland wyniosły 3,7 mld GBP na dzień 31 grudnia 2020 roku, a zysk MSSF po opodatkowaniu w 2020 roku wyniósł 4 mln GBP.
Grupa Aviva w Polsce (do 2009 r. jako Commercial Union) działa od 1992 roku. Aviva w Polsce jest częścią międzynarodowej Grupy Aviva – szóstej instytucji ubezpieczeniowej na świecie i pierwszej w Wielkiej Brytanii pod względem przychodów.
Źródło: ISBnews