Asseco South Eastern Europe (ASEE) na bazie aktualnie posiadanego backlogu zakłada, że 2022 rok będzie wzrostowy, poinformował prezes Piotr Jeleński. Zastrzega jednak, że pojawiają oczywiste wyzwania rynkowe.
„Backlog jest dobry, więc zakładamy że to będzie kolejny wzrostowy rok. Skalę ciężko zdeterminować, gdyż dużo trudnych rzeczy się dzieje. Na rynku występuje presja na płace i duża rotacja pracowników. Udaje nam się temu zaradzić i liczymy że będziemy to kontynuować, ale jest to wyzwanie. Prowadzimy rekrutacje na nowych lokalizacjach geograficznych, wspieramy się zdalnie między różnymi lokacjami i rozwijamy w ten sposób zespoły” – powiedział Jeleński podczas wideokonferencji.
W kontekście ataku na Ukrainę wskazał, że klientem grupy na Bałkanach jest lokalny bank należący do Sberbanku. Instytucja jest w trakcie sprzedaży lokalnego banku i w obliczu aktualnej sytuacji jest ryzyko, że nie dojdzie do transakcji, ale według słów Jeleńskiego lokalny bank pozostanie klientem grupy, a finansuje się lokalnie. Ryzyko dostrzega on również w potencjalnych cyberatakach, do których grupa się zawczasu czyni przygotowania.
Portfel zamówień Asseco SEE w bieżącym roku ma – według stanu na 22 lutego br. – wartość 195,2 mln euro i jest o 14% wyższy r/r. Wartość portfela według marży1 (przychody bez kosztów podwykonawstwa) wynosi 150,5 mln euro, o 11% więcej r/r. Portfel zamówień Asseco SEE na I kwartał 2022 r. wynosi 63,6 mln euro, o 11% więcej r/r. Według marży1 portfel wynosi 46 mln euro, o 9% więcej r/r.
Wartość portfela segmentu płatnicznego Payten na 22 lutego wynosi 100,4 mln euro, wzrost o 17% r/r. Na marży1 wynosi on 82 mln euro, 9% więcej r/r. Portfel Payten na I kwartał wynosi 31,7 mln euro, czyli 18% więcej r/r. W rozwiązaniach bankowych i dedykowanych wartość zamówień na 2022 rok to 94,8 mln euro, 11% więcej r/r. Portfel w segmencie na I kw. ma wartość 31,9 mln euro, o 4% więcej r/r.
W kontekście tegorocznych perspektyw w ramach grupy prezes Asseco SEE wskazał, że motorem wzrostu dla Payten będzie e-commerce. Zwrócił uwagę również na spółkę BSTS z Bośni, która działa aktywnie na czterech rynkach byłej Jugosławii i zajmuje się smart systemami.
„Spodziewamy się w niej pozyskania kolejnych projektów z przyszłymi przychodami z utrzymania, co wspomoże powtarzalną strukturę w części ASEE. Mamy założenie, że ta spółka doda 3 mln euro wyniku operacyjnego” – wskazał Jeleński.
Asseco South Eastern Europe zajmuje się działalnością holdingową, polegającą przede wszystkim na zarządzaniu liniami biznesowymi, których działalność koncentruje się w aktualnie należących do Grupy ASEE spółkach z sektora IT z regionu Europy Południowo-Wschodniej i Turcji, a także na inwestowaniu w nowe spółki w tym regionie. ASEE S.A. prowadzi również działalność operacyjną w zakresie sprzedaży usług i oprogramowania wspierającego kanały komunikacji z klientami i procesy biznesowe (contact center), a także rozwiązań uwierzytelniających. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews