BNP Paribas Bank Polska podtrzymuje, że w II połowie roku przedstawi nową strategię na lata 2022-2025, poinformował prezes Przemek Gdański. Bank oczekuję także na wyniki posiedzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, aby móc zdecydować o przyszłość ewentualnych ugód z klientami posiadającymi kredyty frankowe.
„Pracujemy nad naszą strategią na lata 2022-2025. To jest zaawansowany proces. Trwa dialog z członkami rady nadzorczej gdzie wyjaśniamy pewne kwestie i w drugim półroczu tego roku liczę na to, że tę strategię sfinalizujemy i skomunikujemy. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, że ta strategia będzie kontynuacją strategii rozwojowej, wzrostowej. Na wzroście będziemy się w sposób wyrazisty koncentrować” – powiedział Gdański podczas wideokonferencji.
W maju br. prezes i informował, że zarząd prawdopodobnie we wrześniu przedstawi nową strategię.
„Gospodarka weszła na ścieżkę wzrostu i spodziewamy się solidnego wzrostu PKB w tym roku i jesteśmy dobrze przygotowani do tego, aby wykorzystać sprzyjające otoczenie makroekonomiczne” – dodał prezes.
Jak wskazał główny ekonomista BNP Paribas BP Michała Dybuła, oczekuje się, że w II kwartale 2021 r. PKB wzrośnie o ponad 10% r/r, częściowo dzięki efektowi bazy, ale w dużej mierze dzięki rzeczywistemu przyspieszeniu aktywności.
„Spodziewamy się kontynuacji solidnego wzrostu w nadchodzących kwartałach i zwiększenia PKB o ok. 5% średnio w tym roku, a może jego przekroczenia jak i w przyszłym roku. Uważamy, że wyższe wydatki inwestycyjne pozwolą na podtrzymanie solidnej ekspansji gospodarczej w 2022 r.” – dodał Dybuła.
Według niego pewnym ryzykiem jest wysoka inflacja. „Inflacja na poziomie 5% to nie jest chyba najwyższy poziom jaki jeszcze zobaczymy. Wysoka inflacja podsyca oczekiwania rynku na normalizację polityki pieniężnej, a rynek obecnie oczekuje, że podwyżki stóp procentowych mogą rozpocząć się w najbliższych miesiącach” – dodał ekonomista.
Gdański zawrócił także uwagę, że tylko w samym II kw. bank dokonał rezerw na postępowania sądowe związane z kredytami mieszkaniowymi w CHF w kwocie 187 mln zł.
„Jeżeli spojrzymy na cały portfel to wskaźnik pokrycia wynosi 11,4%, natomiast jeżeli chodzi o tą część, która objęta jest już roszczeniami klientowskimi to pokrycie wynosi powyżej 90%” – powiedział Gdański w odpowiedzi na pytanie dotyczące pokrycia portfela kredytów frankowych rezerwami po II kw. tego roku.
„Jeżeli chodzi o ugody frankowe to już wcześniej wyjaśnialiśmy nasze stanowisko, a w tej chwili czekamy na orzeczenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, którego posiedzenie zaplanowane jest na 2 września” – podsumował prezes.
BNP Paribas Bank Polska jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 119,58 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews