Wynik EBITDA Grupy Boryszew w 2022 roku powinien być zbliżony do osiągniętego w 2021 roku (375 mln zł), wyniki w segmencie motoryzacyjnym będą niższe od spodziewanych, natomiast w segmencie metali wyższe, poinformował ISBnews prezes Wojciech Kowalczyk.
„Sytuacja w segmencie metali jest lepsza niż zakładaliśmy, w segmencie chemii stabilna, natomiast w motoryzacji jest poniżej oczekiwań, co jest spowodowane wpływem wojny na Ukrainie. Pozrywane zostały łańcuchy dostaw, choćby wiązek elektrycznych, przez co wiele europejskich fabryk samochodów wstrzymało czasowo produkcje, co musiało wpłynąć na niższe wolumeny” – powiedział Kowalczyk w rozmowie z ISBnews.
Według niego, w całym 2022 roku należy się w związku z tym spodziewać spadku wyniku EBITDA w segmencie motoryzacja, ale w metalach sytuacja jest z kolei bardzo dobra, więc na poziomie całej grupy wynik EBITDA powinien być zbliżony do ubiegłorocznego.
„Wojna w Ukrainie paradoksalnie pozytywnie wpłynęła na segment metali, ponieważ lukę podażową na rynku trzeba było wypełnić. Zakładam, że rok 2023 może być już dla metali słabszy, ale jednocześnie spodziewam się, że w tym czasie rynek motoryzacyjny wreszcie wróci do poziomu z 2019 roku, co po zrealizowanych przez nas inwestycjach przełoży się na znaczny wzrost wyniku EBITDA w tym segmencie” – dodał prezes.
Na poprawę wyniku w segmencie motoryzacji ma też wpłynąć umowa restrukturyzacyjna z głównym klientem tego segmentu, która ma zmienić sytuację płynnościową i wynikową Grupy BAP.
„Nie przewidujemy zwolnień ani likwidacji kolejnych zakładów, co się w tym obszarze miało wydarzyć, to już się wydarzyło. Umowa przewiduje usprawnienie i zautomatyzowanie procesów, a Grupa BAP dostaje nowy biznes, co na początek pozwoli jej osiągać stabilne wyniki na poziomie 'zero plus’. Widać, że producentom samochodów w obecnej sytuacji zaczyna zależeć na jak najkrótszych łańcuchach dostaw” – podsumował Kowalczyk.
Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 6,26 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews