Boryszew dokonał ponownej oceny ryzyk związanych z postępowaniami podatkowymi w spółce zależnej ZM Silesia (ZMS) i uznał, że prawdopodobieństwo realizacji negatywnego dla ZMS wyniku tych postępowań jest niewielkie, podała spółka. W związku z powyższym, Boryszew rozwiązał pozostałą część rezerw utworzonych na te postępowania w łącznej kwocie 73 mln zł.
„Zawarta w pisemnych uzasadnieniach wyroków sądów administracyjnych dotyczących postępowań podatkowych ZMS za lata 2013-2014 oraz za I półrocze 2015 roku argumentacja wskazująca na wysokie prawdopodobieństwo przedawnienia zobowiązań podatkowych ZMS oraz na instrumentalne wykorzystywanie instytucji zawieszenia przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania karno-skarbowego, stanowi uzasadnienie dla przyjęcia przez spółkę stanowiska, że prawdopodobieństwo realizacji negatywnego dla ZMS wyniku tych postępowań jest niewielkie” – czytamy w komunikacie.
Dodatkowo, prowadzony równocześnie spór odnośnie przedawnienia zobowiązań podatkowych w VAT za 2012 rok został już ostatecznie rozstrzygnięty na korzyść ZMS.
„Zdaniem emitenta dalsze utrzymywanie rezerw na trwające postępowania podatkowe ZMS, wobec niewielkiego prawdopodobieństwa realizacji negatywnego dla ZMS ostatecznego wyniku wyżej wskazanych postępowań, nie odzwierciedlałoby w pełni aktualnej oceny emitenta co do wpływu tych postępowań na sytuację emitenta. W konsekwencji mogłoby to wprowadzać akcjonariuszy w błąd co do rzeczywistego wpływu postępowań, w których na rzecz ZMS zapadły korzystne wyroki sądów pierwszej instancji, na skonsolidowane wyniki finansowe oraz sytuację majątkową grupy. W związku z powyższym, w wyniku dokonanej aktualizacji oceny emitent postanowił rozwiązać i ująć w wyniku finansowym grupy pozostałą część rezerw utworzonych na te postępowania w łącznej kwocie 73 mln zł” – czytamy dalej.
Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Skonsolidowane przychody wyniosły 5,69 mld zł w 2023 r.
Źródło: ISBnews