CEZ oficjalnie rozpoczął proces dezinwestycji w Polsce, podała spółka. Po otrzymaniu pisemnych potwierdzeń zainteresowania inwestorów zostanie wysłane zaproszenie do złożenia niewiążącej oferty. W Polsce CEZ rozważa sprzedaż łącznie pięciu lokalnych spółek, ale pozostawi w swoim polskim portfolio firmy zajmujące się działalnością z zakresu nowoczesnych usług energetycznych (ESCO). Tym samym kontynuuje realizację przyjętej w zeszłym roku strategii grupy CEZ.
„CEZ objął dezinwestycją pięć polskich spółek: CEZ Skawina, CEZ Chorzów (w tym projekt CEZ Chorzów II), CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska. Najpierw nastąpi faza badania zainteresowania rynkowego, po której nastąpią dalsze fazy procesu sprzedaży. Proces jest realizowany dla CEZ przez wyłącznego doradcę inwestycyjnego ING Bank” – czytamy w komunikacie.
Spółki grupy CEZ w Polsce posiadają dwie jednostki kogeneracyjne, wytwarzające ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu. CEZ Skawina (moc zainstalowana 330 MWe / 588 MWt) jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła do Krakowa (z ok. 25-proc. udziałem) i Skawiny. CEZ Chorzów (238 MWe / 500 MWt) to jeden z największych dostawców ciepła do Katowic i innych aglomeracji miejskich na Śląsku. W ubiegłym roku CEZ Skawina i CEZ Chorzów wyprodukowały łącznie 2443 GWh energii elektrycznej i 5 366 TJ ciepła. Obie elektrownie posiadają technologię współspalania biomasy, wskazano również.
CEZ Produkty Energetyczne Polska świadczy specjalistyczne usługi w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów energetycznych. CEZ Polska realizuje sprzedaż energii klientom w segmencie hurtowym oraz małym i średnim odbiorcom, monitoruje i wpływa na sytuację rynkową w zakresie regulacji i ustawodawstwa energetycznego oraz zapewnia tożsamość i integralność korporacyjną grupy CEZ w Polsce.
Firmy OEM Energy, Metrolog i Euroklimat, wchodzące w skład konsorcjum esco spółek CEZ Elevion Group, nie są przedmiotem procesu sprzedaży.
„Sprzedaż polskich spółek jest zgodna z przyjętą w czerwcu br. strategią grupy CEZ. Strategia zakłada sukcesywną sprzedaż wybranych aktywów w Polsce oraz w krajach Europy Południowo-Wschodniej. Wyjątkiem są firmy nastawione na nowoczesne usługi energetyczne (ESCO), które z kolei CEZ chce dalej rozwijać w kraju i za granicą” – czytamy dalej.
Grupa CEZ weszła na polski rynek energetyczny w 2006 r. kupując elektrownie Skawina i Elcho (obecnie CEZ Chorzów) od amerykańskiej firmy PSEG, przypomniano.
Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.
Źródło: ISBnews