Ciech utworzył spółkę Ciech Ventures, skupiającą się na współpracy z młodymi firmami rozwijającymi technologie związane z chemią, zrównoważonym przemysłem i rolnictwem, a także dołączył do grona inwestorów funduszu venture capital (VC) Emerald Industrial Innovation Fund, specjalizującego się w inwestycjach w start-upy, które rozwijają innowacje wspierające ideę zrównoważonego przemysłu, podała spółka.
Dzięki inwestycji w międzynarodowy fundusz Emerald, Ciech zamierza skorzystać z najlepszych praktyk rynkowych dotyczących inwestowania w innowacje. W gronie inwestorów funduszu znajduje się ok. 30 uznanych światowych grup przemysłowych, także z branży chemicznej. Do tej pory na współpracę z Emerald zdecydowały się m.in. tak uznane firmy jak: Chevron, Henkel czy Evonik. Inwestycja w fundusz to dostęp do bogatej sieci kontaktów wśród europejskich start-upów oraz możliwość pośredniego lub bezpośredniego inwestowania w najciekawsze firmy, podkreślono.
„Inwestycja w fundusz Emerald oraz utworzenie spółki Ciech Ventures obrazują nasze silniejsze zaangażowanie w obszar innowacji, mający kluczowe znaczenie dla zwiększania konkurencyjności Grupy Ciech. W tym celu wzmacniamy nasze kompetencje wewnętrzne, inwestujemy w jeden z wiodących funduszy VC i wchodzimy śmielej na rynek start-upów” – powiedział prezes Dawid Jakubowicz, cytowany w komunikacie.
Z kolei powołanie spółki Ciech Ventures służyć będzie nawiązywaniu bezpośredniej współpracy Grupy Ciech ze startupami. Współpraca ta może przyjmować formy inwestycji, partnerstw biznesowych czy pilotaży. Spółka poszukuje start-upów technologicznych z całej Europy,
działających na styku trzech obszarów: chemii, zrównoważonego przemysłu (cleantech & circular industry) i rolnictwa. Szczególnie interesujące dla Ciechu są projekty związane np. z zarządzaniem CO2 i odpadami, zaawansowanymi materiałami czy rolnictwem precyzyjnym, wymieniono.
Działalność spółki Ciech Ventures jest komplementarna w stosunku do zespołu R&D działającego w ramach grupy i odpowiedzialnego m.in. za innowacyjne technologie wdrażane w biznesie sodowym, wynika także z materiału.
„W działalności Ciech Ventures priorytetem są dla nas start-upy, dla których współpraca z dużą grupą przemysłową może przynieść konkretną wartość, np. dzięki możliwości skorzystania z wieloletnich doświadczeń w zakresie procesów produkcyjnych czy przez wygenerowanie synergii sprzedażowych. Wysokie kompetencje naszego zespołu, w połączeniu z możliwościami, jakie daje współpraca z funduszem Emerald, to zestawienie, które powinno zaowocować przyspieszeniem w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań o dużym potencjale biznesowym” – dodał prezes Ciech Ventures, odpowiedzialny jednocześnie z ramienia Ciechu za realizację inwestycji w Emerald i za współpracę grupy z funduszem, Szymon Smyk.
Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,46 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews
Widać że w Ciechu wiedzą jak stawiać na rozwój by każdy był zadowolony a i biorą pod uwagę środowisko naturalne, brawo!
Super, myślę że na dobre im to wyjdzie