Creotech Instruments zużywa środki z ubiegłorocznej emisji akcji w większym stopniu niż to wcześniej zakładano, ale przynajmniej do końca roku nie przewiduje ruchów w obszarze pozyskiwania kapitału w formie emisji akcji, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Jacka Kosiec.
„Zaawansowanie projektów jest mniej więcej zgodnie z planem. Rynek elektroniki przeżywa określone perturbacje związane z wydłużeniem czasu dostaw komponentów, zaburzeniami łańcuchów dostaw. My też jesteśmy tym dotknięci, radzimy sobie m.in. przez zwiększanie zapasów, co nie było w takim stopniu uwzględniane w celach emisji. Z drugiej strony, też w tej chwili zostaliśmy zmuszeni do zmiany siedziby i to też są cele, które nie były na taką skalę przewidywane w celach emisji. W związku z tym mogę powiedzieć, że środki z emisji są w większym stopniu zużywane, niż to zakładaliśmy, ale przynajmniej do końca roku nie przewidujemy żadnych ruchów w obszarze pozyskiwania kapitału w różnej formie, bo możemy się posiłkować też kredytami, czy innymi formami finansowania niż tylko emisja akcji” – powiedział Kosiec podczas International Investor Day, którego partnerem medialnym jest ISBnews.
W połowie ub.r. Creotech Instruments pozyskał 39,65 mln zł brutto z przeznaczeniem na ukończenie kluczowych projektów R&D w obszarze satelitarnym oraz systemów kwantowych. Na początku tego roku Creotech Instruments podtrzymał swoje plany związane z komercjalizacją platformy satelitarnej i jej wyniesienia na orbitę na przełomie 2023/2024.
Wiceprezes dodał, że rozmowy trwają i jest bardzo wielu potencjalnie zainteresowanych inwestorów.
„Ale my tutaj bardzo ostrożnie staramy się takie kroki wykonywać, dlatego że dla nas decydujący jest to żebyśmy mogli utrzymać charakter naszej firmy wykorzystywania synergii i integracji różnych naszych technologii i przebojowe produkty na rynku utrzymać” – podkreślił Kosiec.
Wskazał także, że trwają zaawansowane prace nad stworzeniem oddziału spółki w UE, a także wstępne prace nad oddziałem w USA. Creotech ma ponadto przedstawiciela w Azji Południowo-Wschodniej i działania w tym regionie mogą wejść w fazę utworzenia tam firmy.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews