Emisja detalicznych obligacji antyinflacyjnych, skierowanych do inwestorów indywidualnych, przez Narodowy Bank Polski (NBP) byłoby złamaniem ustawy o NBP, poinformował członek zarządu NBP Rafał Sura.
„Narodowy Bank Polski w 2022 roku wykorzystał wszystkie dostępne prawem instrumenty w sposób adekwatny do realizacji polityki pieniężnej. Przepisy ustawy o NBP, w ślad za nimi – założenia polityki pieniężnej na 2022, nie przewidują możliwości emisji detalicznych obligacji antyinflacyjnych, nie ma takiej kategorii kierowanej bezpośrednio do indywidualnych inwestorów, nie ma takiej kategorii prawnej. Co to oznacza? Że taka operacja, gdyby ja NBP przeprowadził – taką emisję – oznaczałaby złamanie prawa, ustawy o NBP. Kuriozalna wydaje się ocena, że bank nie przeprowadzając takiej emisji słabo walczył z inflacją” – powiedział Sura podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych nt. „Sprawozdania z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2022”, „Sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2022 roku”.
Wiceprezes NBP i pierwsza zastępca prezesa NBP Marta Kightley wskazała, że jeżeli chodzi o narzędzia niestandardowe, to NBP może stosować te, „które są narzędziami banków centralnych, obligacje detaliczne indeksowane do inflacji nie są narzędziem banków centralnych, banki centralne nie stosują takich narzędzi”.
„W okresie kryzysu COVI-19 NBP stosował niestandardowe narzędzie w postaci skupu aktywów, tak jak inne banki na całym świecie. Możemy stosować takie narzędzia, które są narzędziami banków centralnych, prowadzimy politykę pieniężną i mamy skierowane narzędzia do banków komercyjnych. Jeżeli jest mowa o emisji papierów wartościowych, emitujemy bony pieniężne, oraz obligacje – papier długookresowy, ale to są narzędzia skierowane do banków komercyjnych – nie do ludności. Poza wszystkim to narzędzie [obligacje detaliczne] stwarzałoby ogromne zagrożenie dla stabilności finansowej kraju, ludność pobierałaby pieniądze z depozytów, kupując takie narzędzie, co spowodowałoby, że mógłby się załamać sektor bankowy” – podsumowała wiceprezes NBP.
W ub.r. członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki proponował, by NBP emitował „bardzo wysoko oprocentowane” obligacje lub inne papiery wartościowe z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych, co stworzyłoby konkurencję dla depozytów bankowych i wzmocniło transmisję polityki pieniężnej po stronie depozytowej.
Źródło: ISBnews