W związku z ryzykiem potencjalnego przekroczenia poziomu wskaźnika dług netto/EBITDA na koniec pierwszego półrocza 2023 roku powyżej poziomów maksymalnych dopuszczonych w ramach umów o finansowanie zarząd Grupy Azoty rozpoczął rozmowy z instytucjami finansowymi w tym zakresie, podała spółka.
Jednocześnie zarząd spółki wystąpił do instytucji finansujących Grupę Azoty z wnioskiem m.in. o czasowe odstąpienie od stosowania wybranych warunków umów o finansowanie Grupy Azoty, w tym o odstąpienie od stosowania wskaźnika dług netto/EBITDA w okresie od końca czerwca 2023 roku do końca grudnia 2024 roku.
„Grupa Azoty na bieżąco wypełnia wszystkie zobowiązania w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty oraz ciągłość działalności. Obecna poprawa sytuacji – z uwagi na stosowaną formułę – oddziałuje na wskaźnik stosowany w umowach finansowania grupy z opóźnieniem, stąd decyzja o złożeniu wniosku do instytucji finansowych o czasowe zawieszenie jego stosowania do końca przyszłego roku” – powiedział wiceprezes Marek Wadowski, cytowany w komunikacie.
Z analogicznym wnioskiem do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o, między innymi, odstąpienie od stosowania wybranych warunków umów o finansowanie, w tym o odstąpienie od stosowania wskaźnika dług netto/EBITDA, w okresie od końca czerwca 2023 roku do końca grudnia 2024 roku, wystąpiły także Zakłady Chemiczne Police.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews