Zarząd Grupy Azoty podjął decyzję o podpisaniu umowy integracyjnej, co rozpoczyna etap podpisywania dokumentu pomiędzy Grupą Azoty, a poszczególnymi spółkami z Grupy, podała spółka. Umowa wzmacnia i ujednolica zasady współpracy dotyczące m.in. prowadzenia procesów integracyjnych, zarządzania wspólnymi projektami, restrukturyzacji i optymalizacji kosztów oraz wymiany informacji.
Decyzja o zawarciu umowy integracyjnej oznacza intensyfikację działań w obszarze integracji oraz konsolidacji procesów i struktury własnościowej w ramach grupy kapitałowej. Zakresem dokumentu objęte są takie obszary jak m.in. realizacja projektów i zamierzeń strategicznych, zarządzanie korporacyjne, przedsięwzięcia rozwojowe i inwestycyjne, koordynacja produkcji oraz prac remontowych i modernizacyjnych, czy zakup surowców, podano.
„Działania naprawcze, które realizujemy wymagają od nas przyspieszenia procesu integracji w ramach grupy kapitałowej. Podpisywany dokument to sprawniejszy obieg kluczowych informacji, możliwość większych synergii kosztowych. Umowa otwiera nam drogę do konsolidacji poszczególnych obszarów, usprawnienia zarządzania wspólnymi projektami, czy też realizacji zamierzeń strategicznych. Cel to budowa silnej pozycji Grupy Azoty wokół segmentów biznesowych, a nie tak jak dotychczas – głównie wokół konkretnych zakładów” – powiedział prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz, cytowany w komunikacie.
Wśród celów procesu integracji, wskazanych w umowie znajdują się m.in.: wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na rynku poprzez zwiększenie ilościowe i jakościowe produktów, usług, kapitału ludzkiego oraz obszaru finansowego; dążenie do uzyskania maksymalnych synergii biznesowych i optymalizacji kosztowych; jednolity sposób działania obszarów wsparcia biznesów; osiągnięcie lepszej pozycji negocjacyjnej w relacjach biznesowych, szczególnie z dostawcami i odbiorcami, wskazano także.
Podpisanie umowy jest jednym z elementów realizacji Programu Azoty Business, którego założeniem jest budowa pozycji Grupy wokół segmentów biznesowych, a nie poszczególnych zakładów, podkreślono.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
Źródło: ISBnews