Grupa Azoty, w związku z realizacją harmonogramu działań uzgodnionego z instytucjami finansującymi, zwołała nadzwyczajne walne zgromadzenie w celu wyrażenia zgody m.in. na ustalenie podstawowego zakresu rozważanych zabezpieczeń na aktywach spółki, pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej, podała spółka. Analogiczne uchwały zostały podjęte przez zarządy Zakładów Azotowych Puławy, Zakładów Chemicznych Police i Grupy Azoty ZAK.
Tym samym grupa realizuje harmonogram działań ustalony z instytucjami finansowymi i równolegle prowadzi rozmowy z instytucjami w celu wypracowania długoterminowego porozumienia, podkreślono.
„Podjęte uchwały to kolejny ważny etap w realizacji uzgodnień pomiędzy Grupą Azoty a instytucjami finansującymi. Obecnie obowiązujące porozumienie z maja 2024 roku zostało podpisane na 2 miesiące, do 30 lipca br. Porozumienie pozwala nam wypracowywać konkretne rozwiązania i propozycje odpowiadające na wymagania instytucji finansowych. Docelowo dążymy do uzgodnienia długoterminowego planu finansowania i w tym kierunku prowadzone są rozmowy z instytucjami finansowymi” – powiedział wiceprezes Andrzej Skolmowski, cytowany w komunikacie.
Uchwały podjęte przez zarząd Grupy Azoty i równocześnie zarządy spółek zależnych zakładają ustalenie zakresu zabezpieczeń na wybranych aktywach (majątku) Grupy Azoty lub określonych innych spółek z grupy kapitałowej Grupy Azoty.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
Źródło: ISBnews