IMC odnotowało 11,39 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2022 r. wobec 77,55 mln USD zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.
Zysk operacyjny wyniósł 18 mln USD wobec 80,09 mln USD zysku rok wcześniej.
Znormalizowany zysk EBITDA w I poł. 2022 r. wyniósł 28,98 mln USD wobec 91,93 mln USD zysku rok wcześniej.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 44,53 mln USD w I poł. 2022 r. wobec 84,78 mln USD rok wcześniej.
„Znaczący spadek sprzedaży i rentowności spółki jest spowodowany wojną, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 r., w momencie kiedy wojska rosyjskie wkroczyły na Ukrainę, a ukraińskie miasta zostały ostrzelane pociskami rakietowymi. Rosja zablokowała ukraińskie porty morskie, które są głównym szlakiem eksportu zboża, innych surowców rolnych, a także pozostałych towarów” – czytamy w komunikacie poświęconym wynikom.
IMC musiała korzystać z alternatywnych tras lądowych eksportu zboża, ale taka logistyka jest bardzo trudna, z licznymi wąskimi gardłami na Ukrainie oraz w sąsiednich krajach zachodnich. To uniemożliwia w praktyce wznowienie znaczących wolumenów eksportu i wymaga istotnych nakładów inwestycyjnych na stworzenie wydajnej infrastruktury logistycznej na nowych szlakach, wskazała spółka.
„W efekcie wpłynęło to na niższe wolumeny sprzedaży zboża od 24 lutego 2022 r. Po wznowieniu działalności eksportowej w maju 2022 r. IMC udało się sprzedać za granicę od 8 do 18 tys. ton zboża miesięcznie, wobec średnio 70 tys. ton w okresie przedwojennym. Dodatkowo, w związku z wojną, IMC zmuszona była anulować kontrakty na dostawę 215 tys. ton kukurydzy w okresie luty-kwiecień 2022 po cenie znacznie wyższej niż obecne poziomy” – czytamy dalej.
„Mimo tych niesprzyjających czynników firma nadal działa. Na wiosnę posadziliśmy słonecznik i kukurydzę, niedawno zebraliśmy rekordowe zbiory pszenicy ozimej i już zaczęliśmy sadzić pszenicę ozimą na żniwa w 2023 roku. Wszystkie silosy zbożowe IMC działają. W tym roku do przechowywania ziarna wykorzystamy również nasze naprawione parterowe magazyny na ziarno i rękawy na ziarno” – podkreśliła spółka.
IMC podało też, że 86 pracowników spółki broni Ukrainy w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednak w firmie nie brakuje personelu, gdyż główny personel produkcyjny firm rolniczych został zwolniony z mobilizacji.
„27% ziem firmy (północne części obwodu Czernihowa), które znajdowały się w strefie aktywnych działań wojennych, zostały już rozminowane i zbadane przez specjalistów pod kątem obecności materiałów wybuchowych i pozostałości po pociskach. Te ziemie są już gotowe do prac polowych” – napisano też w komunikacie.
Po podpisaniu porozumienia zbożowego (Ukraina-Rosja-Turcja-ONZ), zgodnie z którą porty czarnomorskie Ukrainy zostały częściowo odblokowane od sierpnia 2022 r., firma spodziewa się pełnego obudowania wolumenów eksportu zbóż i roślin oleistych drogą morską, od października-listopada 2022 r., podano także.
IMC jest zintegrowaną grupą rolniczą działającą na terenie Ukrainy. Jej główne kierunki działalności to: produkcja płodów rolnych (kukurydza, pszenica, słonecznik, soja, ziemniaki), magazynowanie płodów rolnych oraz produkcja mleka. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
Źródło: ISBnews