Pomnażanie kapitału wiąże się z ryzykiem. Poznanie, jakie są najbardziej ryzykowne inwestycje, pozwoli Ci podejmować lepsze decyzje inwestycyjne. W tym artykule powiemy Ci, czym jest ryzyko inwestycyjne, jakie są jego rodzaje, które aktywa są najbardziej ryzykowne. Na koniec pokażemy często popełnianie błędy przez inwestorów i jak ich unikać
Czym jest ryzyko inwestycyjne?
Ryzyko inwestycji to możliwość utraty części lub całości zainwestowanego kapitału na skutek nieprzewidywalnych zmian na rynku finansowym. Zmienność na rynku może wynikać z takich czynników jak sytuacja polityczna, zmiany w gospodarce, czy po prostu wahania cen aktywów.
Ryzyko związane jest z niepewnością oraz konsekwencjami podejmowanych decyzji co do potencjalnych zysków i strat. Każdy inwestor ma określony swój poziom ryzyka. Wynika to z jego doświadczenia, posiadanej wiedzy o inwestowaniu na rynku oraz samej tolerancji na wysokie ryzyko.
Jakie są rodzaje ryzyka inwestycyjnego?
Ryzyko inwestycyjne może dotyczyć wielu aspektów. Wśród głównych kategorii mówimy o ryzyku systematycznym i niesystematycznym. Ryzyko systematyczne dotyczy całego rynku i wpływa na wszystkie aktywa. Nie da się go zmniejszyć, czy ograniczyć. Natomiast ryzyko niesystematyczne dotyczy konkretnych instrumentów finansowych albo spółek. To zagrożenie możesz minimalizować poprzez dywersyfikację portfela inwestycyjnego.
W ramach ryzyka inwestowania możesz mieć do czynienia m.in. z:
- Ryzykiem stopy procentowej – stopy ustalane przez bank centralny wpływają na koszt kredytów, czyli możliwości dodatkowego finansowania rozwoju spółki.
- Ryzyko walutowe – wynika z inwestycji w obcych walutach i częstych zmian kursów walutowych.
- Ryzyko niewypłacalności – oznacza, że emitent np. obligacji korporacyjnych może zbankrutować.
- Ryzyko inflacyjne – oznacza, że gdy poziom inflacji wzrasta, to obniża się realna wartość zysku. Zwłaszcza w przypadku instrumentów o stałej stopie zwrotu np. obligacji skarbowych lub lokat bankowych.
- Ryzyko polityczne – zmiany w podatkach czy konflikty zbrojne wpływają na pozytywne lub negatywne nastroje na giełdzie.
Najbardziej ryzykowne inwestycje – podział na instrumenty
Poznałeś już czynniki wpływające na ryzyko inwestycji. Jednak jego poziom zależy również od rodzaju instrumentu, w jaki chcesz zainwestować. Na przykład dłużne papiery wartościowe emitowane przez skarb państwa lub lokaty bankowe charakteryzują się mniejszym ryzykiem. Wynika to z tego, że istnieje małe prawdopodobieństwo, żeby kraj zbankrutował. Natomiast w przypadku upadłości banku pozostaje Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który wypłaci Twoje oszczędności do określonej kwoty.
Poznaj aktywa, które charakteryzują się najwyższym ryzykiem.
Kryptowaluty
Największe ryzyko podczas inwestowania występuję przy handlowaniu kryptowalutami. Wynika to przede wszystkim z wysokiej zmienności i braku fizycznego zabezpieczenia. Kurs Bitcoina, czy cena Ethereum może gwałtownie spaść, a Ty utracisz cały kapitał. Mimo to kuszą wielu inwestorów potencjalnie szybkim zyskiem.
Instrumenty pochodne
Opcje czy kontrakty terminowe oferują możliwość spekulacji na cenach aktywów bazowych. W tym przypadku inwestorzy mogą skorzystać z dźwigni finansowej, żeby osiągnąć większy zysk. Jednak w przypadku straty, utrata boli dwa razy bardziej. Wówczas tracisz swój kapitał i pożyczony od brokera. Poza tym są to złożone instrumenty, dlatego wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
Akcje
Akcje to papiery wartościowe emitowane przez spółki. Ich cena podlega dużym wahaniom i zależy od sytuacji finansowej spółki, jej rozwoju i sytuacji na giełdzie. Inwestowanie w akcje wymaga dywersyfikacji portfela pod kątem wyboru różnych spółek i branż. Fundusze akcyjne mogą ograniczać poziom ryzyka, jednak nie dają gwarancji zwrotu z inwestycji. Do tego fundusz generuje dodatkowe koszty. Większym ryzykiem w przypadku funduszy inwestycyjnych są te lewarowane oraz inwestujące w aktywa o wysokim ryzyku geopolitycznym (np. akcje tureckie).
Surowce
Ceny surowców często się zmieniają i są bardzo podatne na globalne wydarzenia i politykę gospodarczą. Kurs złota, srebra, czy ropy naftowej może nagle spaść, gdy np. w kraju z największym wydobyciem wybuchnie wojna lub po prostu ograniczy eksport.
Najczęstsze błędy inwestorów podczas inwestowania
Inwestycje mogą przynieść wysokie zyski. Jednak inwestorzy powinni uważać na pułapki, które często prowadzą do strat, a są przez nich ignorowane. Wśród najczęstszych błędów możemy wymienić:
- brak określonej strategii inwestycyjnej lub jej częste zmienianie – prowadzi do chaotycznych decyzji;
- podążanie za emocjami – które prowadzą do strat;
- naśladowanie innych – bez własnej analizy, tylko popularnych aktywów;
- brak dywersyfikacji – oznacza wystawienie swoich pieniędzy na wyższe ryzyko;
- niedostateczna wiedza – przez co kupują skomplikowane instrumenty, których nie rozumieją.
Najbardziej ryzykowne inwestycje mogą oferować większe zyski w krótszym czasie. Jednak ryzykowne instrumenty wymagają doświadczenia i umiejętności zarządzania poziomem ryzyka inwestycyjnego. Wśród takich aktywów możemy wyróżnić kryptowaluty, surowce, akcje, czy instrumenty pochodne. Bez wiedzy, jak zminimalizować ryzyko możesz popełnić błędy początkujących inwestorów. Można ich uniknąć, ale wymagają one cierpliwości i stopniowego zdobywania wiedzy.
Artykuł sponsorowany