Komisja Europejska (KE) planuje emisję obligacji długoterminowych o łącznej wartości 80 mld euro w 2021 roku, które będą uzupełniane emisją bonów krótkoterminowych na pokrycie pozostałych potrzeb finansowych w ramach NextGeneration EU, poinformowała Komisja. Wartość emitowanych obligacji i bonów UE ma zależeć od potrzeb finansowych, a jesienią KE ma zweryfikować obecne szacunki.
„Plan finansowania opiera się na wstępnym oszacowaniu potrzeb państw członkowskich w zakresie pożyczek i dotacji. Komisja zaktualizuje plan finansowania we wrześniu, kiedy uzyska dokładniejszy przegląd potrzeb finansowych państw członkowskich UE na ostatnie miesiące roku” – czytamy w komunikacie.
Po zatwierdzeniu decyzji w sprawie zasobów własnych przez wszystkie państwa członkowskie UE Komisja, może teraz rozpocząć gromadzenie środków na finansowanie naprawy gospodarczej Europy za pośrednictwem NextGenerationEU, podano także.
Pierwsza emisja obligacji NextGenerationEU ma odbyć się w ramach konsorcjum pod koniec czerwca. Kolejne transakcje konsorcjalne zaplanowano w końcu lipca.
Komisja zamierza również rozpocząć emisję obligacji i bonów UE w ramach aukcji od września 2021 r. gdy zacznie działać platforma aukcyjna NextGenerationEU (zarządzana przez Banque de France). Po ustanowieniu systemu aukcyjnego Komisja będzie regularnie organizować zarówno transakcje w ramach konsorcjum jak i aukcje obligacji (rozważy możliwość wystawienia jednej transakcji konsorcjalnej i jednej aukcji miesięcznie). Będzie również organizować aukcje bonów UE, wskazano.
Dalsze szczegóły dotyczące dat aukcji, a także struktury programu emisji bonów zostaną opublikowane przed rozpoczęciem aukcji.
Aby sfinansować NextGenerationEU, Komisja Europejska w imieniu UE zaciągnie pożyczki na rynkach kapitałowych – do 750 mld euro w cenach z 2018 r. lub do około 800 mld euro w cenach bieżących. Oznaczałoby to średnio około 150 mld euro rocznie w okresie od połowy 2021 r. do roku 2026 r., co uczyniłoby UE jednym z największych emitentów w euro.
KE zapowiadała dywersyfikację strategii finansowania pożyczki NextGenerationEU. Komisja przyjęła listę 39 banków, które mają skutecznie wspierać plasowanie obligacji NextGenerationEU wśród inwestorów na możliwie najkorzystniejszych warunkach.
„Dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE Komisja będzie mogła zaciągać pożyczki na korzystnych warunkach. Następnie Komisja przekaże je bezpośrednio państwom członkowskim UE, udzielając im pożyczek” – czytamy dalej.
Kolejny plan finansowania ma obejmować okres od stycznia do czerwca 2022 r.
Rozpoczynając emisje w ramach NextGenerationEU, Komisja będzie nadal obsługiwać inne programy.
W 2021 r. Komisja zamierza wyemitować 5 mld euro w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) i 1,8 mld euro w ramach programu pomocy makrofinansowej. Transakcja w ramach EFSM planowana jest na lipiec.
Źródło: ISBnews